У ситуації із загостренням ситуації в Нагірному Карабасі головний інтерес для Росії – створення нестабільності в Чорноморському регіоні. Таку думку в інтерв’ю агентству “РБК-Україна” висловив американський генерал-лейтенант у відставці, колишній командувач військ США у Європі, ветеран війни в Іраку та Афганістані Бен Годжес.
“Інтерес Кремля – створити нестабільність у Чорноморському регіоні. Так що, безумовно, Кремль – єдиний, кому вигідний конфлікт між Азербайджаном і Вірменією. Стратегічним бажанням Росії завжди було підтримання сфер впливу, а також нестабільності на своєму кордоні, щоб вона могла впливати на те, що відбувається навколо. Ось чому я впевнений, що вони або доклали руку до того, щоб почати цей конфлікт, або, безумовно, отримують вигоду з того, що ситуація залишається нестабільною”, – зазначив Годжес.
Він наголосив, що у США хотіли б бачити негайне припинення вогню і перехід до переговорів замість реального конфлікту.
“Обидві сторони, як завжди, вважають, що вони можуть якимось чином отримати перевагу. І якщо вони отримають зброю і боєприпаси ззовні, що, здається, відбувається з обох сторін, то це може затягнутися. Це означає, що невинні люди будуть убиті й нічого доброго з цього не вийде. Ось чому я думаю, що ОБСЄ та інші міжнародні органи повинні спробувати якомога швидше довести це питання до врегулювання шляхом переговорів”, – сказав генерал.
Він пояснив, що Кавказ є порталом між Європою та Євразією для великих обсягів енергоресурсів і потенційно великих обсягів торгівлі між Сходом і Заходом.
“Так що цей гірський регіон з обмеженою інфраструктурою дійсно важливий для багатьох. І саме тому так важливо вирішити конфлікт мирним шляхом, а також, звичайно, захистити невинних людей”, – додав Годжес.
У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більше ніж 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший упродовж останніх років конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію й авіацію.
Повідомляли про загиблих і поранених мирних жителів.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.