Перший президент України і керівник української делегації у тристоронній контактній групі Леонід Кравчук не бачить потреби переносити переговорний майданчик ТКГ із Мінська в інше місце. Про це він заявив в інтерв’ю сайту “Сьогодні”.
“Чому не можемо? Звичайно, можемо. Але я не бачу в цьому потреби”, – відповів Кравчук на запитання журналістки про ймовірність змінити майданчик.
Він підкреслив, що жодна посадова особа Білорусі не бере участі у ТКГ.
“Вона (Білорусь) створила для нас умови, надала нам майданчик. Я не думаю, що цей майданчик під впливом тих процесів, які там зараз відбуваються, зміниться або можуть бути якісь загрози. Я просто не допускаю цього. Але треба передбачати все. Якщо раптом там буде якась – не знаю, як назвати – революція (раптом, я не говорю, що буде), тоді подивимося. А зараз немає жодної потреби”, – упевнений Кравчук.
Водночас 13 серпня Кравчук не відкидав, що події в Білорусі можуть стати причиною для перенесення майданчика.
16 серпня нардеп від “Слуги народу” Богдан Яременко від імені групи колег із фракції звернувся до президента України Володимира Зеленського із пропозицією погодити з міжнародними партнерами перенесення діяльності тристоронньої контактної групи, всіх її органів, груп і підгруп із території Білорусі в іншу країну.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менш ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Відомо як мінімум про двох загиблих протестувальників, сотні людей постраждали, приблизно 7 тис. було затримано. За даними МВС Білорусі, станом на 17 серпня в ізоляторах залишалося 122 людини.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.