Кравчук: Кожна українська ядерна шахта коштувала мільярд доларів. Таких шахт було 176

Україна не могла зберегти статус ядерної держави, бо не мала можливості швидко налагодити виробництво ядерних боєголовок. Щоб зробити це, потрібно $50 млрд, повідомив в авторській програмі головної редакторки інтернет-видання “ГОРДОН” Олесі Бацман перший президент України Леонід Кравчук.

“Головною тезою роззброєння було таке: витрати на ядерні боєголовки й ракети дуже великі. Кожна ядерна шахта коштувала мільярд доларів. Тих доларів, а не цих. Ракета, ядерна боєголовка – все разом це мільярд доларів. От як бути далі? Можемо ми швидко побудувати лінію з виробництва боєголовок? Тому що в них є час життя. Їхні життя, якщо спробувати відповісти людською мовою, закінчувалися 1997 року. Тобто 1997 року боєголовки становили небезпеку – вони могли діяти самостійно. А замінити їх нічим, у нас немає боєголовок, ми їх не виробляли. Щоб налагодити лінію виробництва, за словами вчених, потрібно понад $50 млрд. Мільярдів. Скарбниця була порожньою”, – сказав експрезидент.

За словами Кравчука, президент Росії Борис Єльцин наполягав на тому, щоб ядерну зброю з України вивезли в РФ безплатно.

“Але ми на це не погодилися. Ми зробили відповідні кроки і змусили Росію не доларами, а ТВЕЛ (тепловидільними елементами. – “ГОРДОН”) для атомних електростанцій платити за ядерні боєголовки, вивезені в Росію. А США виділили нам всього-на-всього $700 млн. Хоча всі боєголовки коштували… Я вже говорив: кожна шахта – мільярд. А таких шахт було 176″, – підкреслив Кравчук.

Будапештський меморандум було підписано 4 грудня 1994 року між Україною, США, РФ, Великобританією. Документ гарантував Україні територіальну цілісність і безпеку в обмін на відмову від ядерного арсеналу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *