Є нові докази того, що російські військові порушували права людини та міжнародне гуманітарне право. А також чинили воєнні злочини в районах України, які перебувають під російським контролем.
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні виявила нові докази воєнних злочинів військових РФ в Україні. Про це повідомив голова Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мозе під час презентації звіту Комісії, передає Суспільне.
“Ми також знаємо про катування українських військовополонених та випадки жорсткого катування їх у місцях позбавлення волі в Російській Федерації: їм завдавали сильний біль і страждання під час тривалого тримання під вартою, з кричущою зневагою до людської гідності, що призвело до фізичних та психічних травм”, — розповів Мозе.
За його словами, один український солдат, якого російська влада утримувала і катувала в кількох місцях позбавлення волі, розповів про свій досвід у виправній колонії. У місті Донській Тульській області. Там його неодноразово катували, залишивши з переломами кісток, вибитими зубами та гангреною на пораненій нозі.
“Я втратив будь-яку надію і бажання жити”, – таке казав солдат, додавши, що намагався накласти на себе руки. Після звільнення його було госпіталізовано 36 разів.
Говорячи про ситуацію в Маріуполі, Мозе сказав, що дані, отримані Комісією, свідчать про те, що у Маріуполі було пошкоджено або зруйновано щонайменше 58 будівель медичної інфраструктури. Також 11 електростанцій.
“Місцеві жителі розповідали про нестерпні страждання, перенесені ними під час безперервних обстрілів та повітряних бомбардувань, які призвели до масових жертв та поранень”, — сказав Мозе.
Люди, яких інтерв’ювала комісія, розповіли про дуже велику кількість трупів. Ті лежали прямо посеред вулиць. У завалах їхніх будинків та лікарнях.
Атаки на культурні цінності
Як розповіла членкиня незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Врінда Ґровер, у цьому звіті Комісія вперше задокументувала атаки росіян на культурні цінності українців.
“Ми виявили, що влітку 2023 Росія здійснила декілька атак на Одесу. Після чого багато історичних будівель були зруйновані. Зокрема собор у центрі міста. Ці будівлі мали спеціальний захист міжнародного гуманітарного права”, — сказала Ґровер.
Вона також розповіла, що у доповіді документально зафіксовано випадки згвалтування та іншого сексуального насильства, скоєного щодо жінок за обставин, що також прирівнюються до тортур.
У ньому також докладно описані випадки тортур із сексуальним підтекстом та загрози зґвалтування щодо військовополонених-чоловіків.
За словами членів Комісії, у доповіді також описані кілька порушень прав людини з боку української влади щодо осіб, які підозрюються у співпраці з російською владою.
Комісія представить свою доповідь Раді ООН з прав людини у Женеві у понеділок, 18 березня.
Читайте також: Прикарпатські піротехніки розміновують Донеччину