Комарі переносять хворобу, а перець допоможе не заразитися. Популярні міфи про коронавірус

Коронавірус продовжує розбурхувати світ. На тлі загальної паніки часто проявляється вже звичне для подібних ситуацій явище – різні фейки. Розповідаємо про найпопулярніші

Кількість заражених коронавірусом у світі продовжує зростати, а водночас збільшується і кількість фейків і неправдивої інформації щодо самого вірусу і всього, що з ним пов’язано.

Раніше ми вже писали про те, коронавірусом не можна заразитися за допомогою посилок з Китаю або через банани. Зараз представляємо нову порцію популярних фейкових вкидань про Covid-19.

Вірус не поширюється у спеку та у волозі

Коротка суть

Є думка, що в країнах із жарким і вологим кліматом коронавірус не поширюється.

Реальність

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, передання вірусного збудника  Covid-19 може відбуватися у будь-яких районах з різними температурами і вологістю.

При цьому американські вчені заявляли, що період напіврозпаду вірусу становив 18 годин, коли температура становила від 70 до 75 градусів за Фаренгейтом (від 21 до 24 градусів за Цельсієм) з 20-процентною вологістю на непористій поверхні. Але період напіврозпаду скоротився до 6 годин, коли вологість зросла до 80%, і до 2 хвилин, коли в рівняння було додано сонячне світло. Коли вірус було аерозольовано, тобто суспендовано в повітрі, період напіврозпаду становив 1 годину за вологості 20% і температури від 21 до 24 градусів за Цельсієм. За наявності сонячного світла це значення зменшувалося до півтори хвилини.

Зазначалося, що літні умови не вбивають коронавірус, але можуть “створити середовище, в якому можна буде зменшити його передання“.

Допоможе холод або гаряча ванна

Коротка суть

Дедалі частіше проскакує інформація, що під впливом високих або низьких температур збудник коронавірусу гине.

Реальність

Температура тіла здорової людини тримається в межах від 36,5 до 37 градусів, незалежно від температури навколишнього середовища і погоди. Тому немає жодних підстав вважати, що перебування на вулиці в холодну погоду допомагає боротися з коронавірусом та іншими хворобами. Те саме можна сказати і про нібито користь гарячої ванни. Адже температура води не впливає на температуру тіла. Навпаки, занадто гаряча ванна може завдати шкоди і викликати опіки. 

Надія на перець і часник

Коротка суть

Повідомлялося, що вживання часнику або додавання в їжу перцю може захистити від інфікування коронавірусом.

Реальність

У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що пікантний перець в їжі має гастрономічні переваги, але не запобігає і не виліковує від Covid‑19. Те саме стосується і часнику. Повідомляється, що за час пандемії не було отримано жодних підтверджень ефективності вживання часнику як засобу профілактики зараження коронавірусом.

Порятунок в електросушарках для рук

Коротка суть

Є припущення, що електричні сушарки для рук ефективно борються зі збудником коронавірусу.

Реальність

Електросушарки для рук не вбивають вірус 2019-nCoV. Для профілактики нової коронавірусної інфекції необхідно регулярно обробляти руки спиртовмісним антисептиком або мити їх водою з милом. Вимиті руки слід ретельно висушити паперовими рушниками або електросушаркою.

Небезпечні мухи й комарі

Коротка суть

У багатьох країнах, зокрема і Україні, з’явилася інформація, що мухи та комарі є переносниками коронавірусу.

Реальність

У ВООЗ заявили, що домашні мухи і комарі не переносять коронавірус. Принаймні за всю епідемію Covid-19 немає жодного підтвердженого випадку захворювання від цих комах. Коронавірус Covid-19 ‒ це респіраторний вірус, який передається переважно повітряно-крапельним шляхом, зокрема через вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого, наприклад, під час кашлю або чхання, а також крапель слини або виділень з носа.

Вірус передається від тварин

Коротка суть

Існує версія, що коронавірусом можна заразитися від домашніх тварин.

Реальність

Наразі не зареєстровано жодного випадку, коли домашні улюбленці передавали вірус своїм господарям. Набагато вищий шанс, що саме ви можете заразити свою тварину вірусом. А польський сімейний лікар і реаніматолог Сабіна Олекс-Кондор, яка працює в одній з клінік Мадрида, заявила, що домашні тварини (коти та собаки) можуть врятувати від Covid-19. Зазначається, що домашні тварини не тільки не передають коронавірус, а й можуть захистити від нього, адже мають антитіла від такого штаму вірусу. Тому власники кішок і собак можуть отримати імунітет до Covid-19 від своїх улюбленців чи легше перехворіти на нього.

Вірус поширюється за допомогою мереж 5G

Коротка суть

У деяких країнах з’явилася інформація, що коронавірус може поширюватися через мобільні мережі 5G. А в російському Ростові-на-Дону жителі оточили стільникову вежу, злякавшись заразитися від неї коронавірусом через шкідливе випромінювання.

Реальність

За інформацією ВООЗ, віруси не переносяться з радіосигналом або по хвилях мобільного зв’язку. Пандемія Covid-19 поширюється у багатьох країнах, де мережі 5G не розгорнуто.

Вдаримо по коронавірусу спиртом і дезінфекторами

По суті

Радник з науки і технологій секретаря Департаменту внутрішньої безпеки США Вільям Браян повідомляв, що відбілювач вб’є коронавірус за п’ять хвилин, а ізопропіловий спирт – за 30 секунд. Своєю чергою президент США Дональд Трамп запропонував Браяну з’ясувати способи використання ультрафіолетових променів або дезінфекційних засобів для лікування людей з коронавірусом. Трамп також запропонував чиновнику провести експерименти з дезінфекційними засобами, пошукати спосіб, за якого цю речовину може бути використано для ураження коронавірусу у хворому організмі.

Що за фактом

Засоби дезінфекції вкрай небезпечні, якщо їх вживати всередину або вдихати. Вони можуть викликати реакцію навіть під час контакту зі шкірою, не кажучи вже про очі або інші слизові. Зазначалося, що такі засоби відмінно дезінфікують поверхні, але вживання всередину або введення таких засобів за допомогою ін’єкцій не тільки смертельно небезпечне, а й неефективне для боротьби з Covid-19. Також не знищить віруси і обробка поверхні тіла спиртом або хлорним вапном.

Не допоможе проти коронавірусу і вживання алкоголю.

Сода – наше все

Коротка суть

У Росії запропонували зруйнувати віруси ще до того, як вони потраплять всередину клітин, впливом температури +80…+90 градусів, попередньо розчинивши їхню оболонку содою: на 1 літр води 1 столова ложка питної соди, довести до кипіння. Необхідно вдихати пар протягом 15 хвилин. Сода розчиняє оболонку вірусу, а гарячий пар буквально варить віруси.

Реальність

У рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, які постійно оновлюються, поки немає жодної інформації про те, що сода позитивно впливає на профілактику, а на лікування Covid-19 і поготів.

Лікуємо коронавірус антибіотиками

Коротка суть

У багатьох країнах ширяться чутки, що антибіотики є ефективним засобом профілактики та лікування коронавірусної інфекції.

Реальність

У ВООЗ заявили, що антибіотики проти вірусів не діють. Вони дозволяють лікувати тільки бактеріальні інфекції. Новий коронавірус (2019-nCoV) – це вірус, і, отже, антибіотики не слід використовувати для профілактики і лікування коронавірусної інфекції.

Проте пацієнтам, госпіталізованим з інфекцією 2019-nCoV, можуть призначатися антибіотики для лікування супутніх бактеріальних інфекцій.

Протести проти обов’язкової вакцинації

По суті

В середині травня у Facebook з’явилося відео, на якому в Польщі нібито почалися масові акції протесту проти обов’язкової вакцинації від коронавірусу.

Реальність

По-перше, вакцина від коронавірусу ще перебуває в розробці, а лікарських засобів, призначених для профілактики або лікування інфекції, викликаної 2019-nCoV, немає.

По-друге, представлене відео є фейковим. Зазначалося, що це відео антиурядових протестів у Польщі у 2017 році. До вакцинації воно не має жодного відношення.

Наостанок

За період дії в Україні карантинних обмежень СБУ викрила 370 розповсюджувачів фейків про карантин і пандемію. Багато фейків поширювалися через соціальні мережі і закликали людей порушувати карантинні обмеження, проводити акції протесту, захоплювати владу тощо.

Тому користуйтеся перевіреною інформацією, не піддавайтеся паніці і будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *