Коли, чому, що далі: Відставка голови Нацбанку Якова Смолія в питаннях і відповідях

Відставку, найпевніше, схвалять. Принаймні відповідну постанову у Раді вже зареєстровано. Тепер детальніше про те, що відомо про ситуацію на цей момент

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради постанову про звільнення Якова Смолія з посади голови Національного банку.

Напередодні Смолій заявив, що подає у відставку “у зв’язку з політичним тиском”.

Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це робить неможливим ефективне виконання мною, як головою, покладених на мене обов’язків керівництва Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я хочу застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні“, – заявив він.

Відставку глави Нацбанку збираються розглянути вже найближчими днями. На рішення Якова Смолія вже є міжнародна реакція. А на посаду голови НБУ вже озвучують імовірні кандидатури.

Власне, ось що ми маємо на цей момент.

Смолія звільнять?

Судячи з усього, так. Про це побічно свідчать дві події: постанова про його відставку, яку вніс до Ради Зеленський. І нічна заява Офісу президента, де нічого не сказано про персону самого Смолія. Зате сказано, що ПРАВЛІННЯ НБУ буде діяти на принципах професіоналізму і продовжувати реалізацію виваженої монетарної та фіскальної політики для забезпечення макроекономічної та фінансової стабільності.

І коли це станеться?

Очікується, що цього тижня. Сьогодні, 2 липня, очікується засідання профільного комітету, який розгляне постанову. Ймовірно, завтра, 3 липня, у разі, якщо в Раді встигнуть провести всі необхідні процедури, має відбутися голосування.

Є вже кандидати на місце Смолія?

ЗМІ пишуть, що так. Зокрема, згадується ім’я голови державного “Укргазбанку” Кирила Шевченка.

Також звучить ім’я голови Ради НБУ Богдана Данилишина. Головний редактор LB.ua Соня Кошкіна, посилаючись на власні джерела, ще згадує імена члена Ради НБУ Олени Щербакової і навіть голови фінансового комітету Данила Гетманцева. Хоча останній варіант, схоже, малоймовірний.

До моменту призначення нового голови НБУ (у випадку звільнення Смолія) керувати Нацбанком буде перший заступник Катерина Рожкова.

Як реагує МВФ? І взагалі, як там міжнародна реакція?

Вона є.

МВФ заявив, що Україна повинна зберегти незалежність НБУ після відставки голови Нацбанку Якова Смолія.

Під його керівництвом Україна домоглася істотних успіхів у досягненні стабільності цін, наочно демонструючи, що незалежний центральний банк є ключовим елементом сучасної макроекономічної політики“, – заявили у фонді.

У МВФ також нагадали, що незалежність НБУ перебуває в центрі програми співпраці з Україною.

Посли країн G7 вказали на загрозу підриву незалежності Нацбанку.

Підрив цього надважливого інституту (НБУ, — ред.) був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України та їхню підтримку“, – зазначили посли.

Голова комітету з питань податкової та фінансової політики Данило Гетманцев припустив, що звільнення Якова Смолія з посади голови НБУ може мати негативні наслідки для відносин України із МВФ.

Що там із курсом долара?

Міжбанк сьогодні відкрився доларом по 27,11-27,14 грн, євро – по 30,56-30,58 грн. Зростання спостерігається, за даними видання “Страна”, Нацбанк зранку “вийшов гасити пожежу” та одразу продав 100 мільйонів доларів.

І ще про поточну ситуацію

“Інтерфакс-Україна”, посилаючись на дані Мінфіну, повідомляє, що Україна скасувала угоду з випуску нових 12-річних єврооблігацій на 1,75 млрд дол. із можливістю викупу на 750 млн дол. єврооблігацій із погашенням у 2021-2022 роках.

Мінфін офіційно цю ситуацію поки не коментував.

Ну і, звичайно, варто згадати

Що ще в травні Смолій у відставку не збирався. В інтерв’ю BBC він заявляв, що термін його повноважень закінчується в 2025 році і “є ще час і багато завдань, які треба здійснити”. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *