Кілька білоруських журналістів, які працюють на державних телеканалах і радіо країни, заявило про звільнення. Із телеканалів “Беларусь-1” і ОНТ (Загальнонаціональне телебачення) звільнилося п’ятеро ведучих – Євген Перлін, Ольга Богатиревич, Сергій Козлович, Віра Каретникова й Ольга Бельмач.
“На це рішення ніхто не вплинув, я ухвалив його сам. Сподіваюся, що незабаром повернеться та сама #МаяКраiнаБеларусь” – написав Перлін в Instagram.
“Нас мало, але ми є. Я писала, що незабаром усе буде добре. Так і буде”, – повідомила зі свого боку Богатиревич.
Відеозвернення про звільнення записав ведучий військової програми “Арсенал” на каналі “Беларусь-1” Володимир Бурко.
“Пішов сам, не без пригод, але пішов… Я ніколи б, навіть у найстрашнішому сні, не подумав, що солдатів і техніку, про які я розповідав, можуть застосувати проти свого народу. Проти мирного населення країни, проти жінок і, не дай Бог, дітей “, – написав він.
Сергій Козлович, який працював ведучим на телеканалі ОНТ, повідомив, що 10 серпня був його останній робочий день.
“Робота в кадрі для мене завжди буде кайфом. А от у студії я вчора сидів востаннє. Рішення самостійне. Попереду пошуки нової роботи”, – сказав він.
Ведуча “Беларусь-1” Ольга Бельмач написала, що 12 серпня мав вийти черговий випуск рубрики з етикету, але він не вийде.
“Білоруси, тримайтеся, ви заслуговуєте бути щасливими! І живими! Силовики, зупиніться!”, – зазначила вона.
За інформацією порталу TUT.BY, ще звільнилися ведуча СТВ Тетяна Бородкіна та співробітники Першого каналу білоруського радіо Олександр Шустер і Тетяна Філіпченко.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони тривали 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці заявили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влкчання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.