Знайомимося ближче з охочими поборотися за крісло столичного очільника
Виборча кампанія на місцевих виборах в Україні стартувала 5 вересня. Термін реєстрації кандидатів завершився 24 вересня, а саме голосування відбудеться вже 25 жовтня.
Кияни цього дня отримають на руки два бюлетені – для голосування за депутатів міської ради та за мера. Розповідаємо, хто претендує на посаду останнього.
Борислав Береза. “ЕкоПартія”
Місце народження: Київ.
Вік: 46 років.
Освіта: Київський національний торговельно-економічний університет (спеціальність “Публічне управління та адміністрування”, заочна форма навчання, 2018 р.).
Позафракційний депутат Верховної Ради VIII скликання, член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), спікер “Правого сектора” (лютий – 2014 р.) Борислав Береза балотується на посаду мера Києва вдруге.
На попередніх виборах у 2015 році він пройшов у другий тур, проте програв Віталію Кличку, набравши 32,30% голосів виборців.
Пояснюючи своє рішення балотуватися на майбутніх виборах, Береза заявив, що “столицею десятиліттями керували випадкові люди, у яких не було ані стратегії, ані бачення майбутнього Києва”.
Ірина Верещук. “Слуга народу”
Місце народження: Рава-Руська, Львівська область.
Вік: 40 років.
Освіта: Військовий інститут при Національному університеті “Львівська політехніка” (спеціальність “Міжнародна інформація”), Львівський національний університет імені Івана Франка (“Правознавство”).
Народний депутат Верховної Ради, юрист, колишній мер Рава-Руської Ірина Верещук 16 липня виграла внутрішньопартійні праймеріз, випередивши чотирьох своїх колег: Олександра Дубінського, Миколу Тищенка, Дмитра Гуріна та Олександра Качуру.
Верещук пройшла до парламенту IX скликання за списком партії “Слуги народу” (№29 у списку), з 4 вересня 2019 року по 15 листопада 2019 року була представником Кабміну у Верховній Раді.
Є членом комітету парламенту з питань національної безпеки і оборони, головою підкомітету з питань державної безпеки і оборони.
Максим Гольдарб. Самовисуванець
Місце народження: Липки, Тульська область, РФ.
Вік: 42 роки.
Освіта: Донецький національний університет (спеціальність “Правознавство”), Київський національний торговельно-економічний університет (магістратура).
Політик і громадський діяч Максим Гольдарб у 2013-2014 рр. очолював Департамент внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України.
З вересня 2014 року є головою громадської організації “Публічний аудит”. У 2018 році виступив співорганізатором Всеукраїнського руху “Партії миру”.
Діана Гранцева. Самовисуванка
Інформації про цього кандидата у відкритих джерелах небагато. Як написала сама Гранцева у своєму Facebook, народилася вона в Керчі, зараз проживає в Києві.
Гранцева є головою Національної української асоціації житла, яка займається питаннями ЖКГ. Вона також заснувала проект “Грані Гранцевої”.
Якраз на сторінці проекту у Facebook Гранцева опублікувала відео, в якому заявила про свій намір балотуватися в столичні мери:
“Нам багато разів обіцяли золоті гори, а потім не робили найелементарнішого. І при цьому я вірю, що колективний розум рулить і цього разу ми зробимо правильний вибір. І не важливо, буду це я або якийсь інший кандидат, головне, щоб був результат. Щоб і ми, і наші батьки, наші діти і онуки через кілька років з гордістю за наші спільні успіхи сказали всьому світу”, – зазначила кандидат.
Про себе Гранцева розповіла лише, що в 1998 році “молодим дипломованим фахівцем” приїхала до Києва і “закохалася в нього з першого погляду”.
Сергій Гусовський. “За майбутнє”
Місце народження: Київ.
Вік: 53 роки.
Освіта: Київське вище військове авіаційне інженерне училище (спеціальність “інженер-електрик”), Московський державний університет.
Чинний депутат Київради, відомий підприємець-ресторатор Сергій Гусовський вже брав участь у виборах мера столиці – у 2015 році, проте набрав лише 7,71% голосів виборців (5-те місце).
З грудня 2015 року є членом постійної комісії міськради з питань місцевого самоврядування регіональних та міжнародних зв’язків.
Торік під час позачергових парламентський виборів балотувався як самовисуванець, але до Ради не пройшов.
Андрій Іллєнко. “Свобода”.
Місце народження: Київ.
Вік: 33 роки.
Освіта: Київський національний університет імені Тараса Шевченка (спеціальність “Політологія”).
Депутат Верховної Ради VII і VIII скликань Андрій Іллєнко став членом ВО “Свобода” у 2005 році. З 2006 по 2010 рік був заступником голови Київської міської організації партії, а з 2010 року – очолив її.
Іллєнко балотувався в мери столиці у 2014 році, але посів шосте місце. Про свій намір вдруге поборотися за крісло міського голови він заявив ще в серпні:
“У Києва велика історія і своя місія. Але, на жаль, сьогодні у владі люди, які знищують нашу країну і наше місто. Я кидаю їм виклик – я балотуватимуся на посаду київського міського голови”, – зазначив політик.
Віталій Кличко. “УДАР”
Місце народження: Біловодське, Киргизія.
Вік: 49 років.
Освіта: Переяслав-Хмельницький педагогічний інститут (1995), Національний університет фізичного виховання і спорту України (аспірантура), Національна академія держуправління при президентові України (магістратура, Спеціальність ” Управління суспільним розвитком”).
Всесвітньо відомий боксер, неодноразовий чемпіон світу з кікбоксингу, нардеп Верховної Ради VII скликання, чинний мер Києва href=”https://ua.112.ua/polityka/vitaliia-klychka-zareiestruvaly-kandydatom-u-mery-kyieva-550707.html” target= “_blank” rel= “noopener” >Віталій Кличко очолює столицю протягом останніх шести років – з 5 червня 2014 року. З 25 червня 2014 року – голова Київської міської державної адміністрації.
Кличко встиг попрацювати на посаді радника президента України в 2005-2006 і 2006-2008 роках (Віктор Ющенко), а також з 2010 по 2015 рік був лідером української політичної партії “УДАР”, з 2015-го – “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”.
Володар титулів чемпіона світу з боксу у важкій вазі за версіями WBA super, WBO, IBF, IBO і The Ring. Професійна спортивна кар’єра Кличка закінчилася в грудні 2013 року.
Партія “Європейська солідарність”, лідером якої є п’ятий президент України Петро Порошенко, вирішила не висувати свого кандидата на пост мера столиці і заявила, що підтримає на виборах Віталія Кличка. Останній на це відповів, що йде на вибори самостійно, тому що “будь-яке об’єднання можливе тільки навколо інтересів киян”.
Олексій Кучеренко. “Батьківщина”
Місце народження: Вінниця.
Вік: 59 років.
Освіта: Київський державний університет (1983), Академія державного управління при арезидентові України (2001).
Народний депутат Верховної Ради III, V і VI, ХІ скликань, кандидат соціологічних наук Олексій Кучеренко був довіреною особою кандидата Юлії Тимошенко на чергових виборах президента України торік. Пройшов до Ради чинного скликання за списком “Батьківщини” (18-й номер у списку).
У мери Кучеренко балотується вперше. З червня 2000 по березень 2001 р. він очолював Запорізьку облдержадміністрацію.
У 2005 році був головою Державного комітету з питань житлово-комунального господарства. З листопада 2007 по березень 2010 р. – міністр з питань житлово-комунального господарства України.
Юрій Левченко. “Народовладдя”
Місце народження: Вінниця.
Вік: 36 років.
Освіта: Лондонська школа економіки і політичних наук (економічний факультет), Університет Отто фон Геріке в Магдебурзі (магістратура).
Депутат Верховної Ради VIII скликання, депутат Київської міської ради (2014) та Вишгородської районної ради (2010-2014) Юрій Левченко протягом майже десяти років був членом ВО “Свобода”.
У листопаді 2019 року він оголосив про відхід з партії, а влітку 2020 року створив і очолив партію “Народовладдя”.
Олександр Омельченко. “Єдність”
Місце народження: с. Зозів, Вінницька область.
Вік: 82 роки.
Освіта: Київський інженерно-будівельний інститут (закінчив у 1974 році), Київський інститут народного господарства (у 1978-му).
Лідер партії “Єдність”, народний депутат України VI скликання Олександр Омельченко був мером Києва в 1999-2002 і у 2002-2006 роках.
Потім він двічі балотувався на цю посаду, однак – безуспішно: навесні 2014 року політик посів 4-те місце з 7,52% голосів виборців, а на виборах міського голови Києва у 2015 році опинився на третій позиції, набравши 8,46% голосів.
Омельченко двічі фігурував у смертельних дорожньо-транспортних пригодах. У листопаді 2009 року він збив на смерть 48-річного чоловіка, який помер на місці події. А в грудні 2015 року автомобіль, що належить Омельченку, збив жінку на нерегульованому пішохідному переході – вона померла в лікарні за кілька днів. Обвинуваченим з цього приводу проходив водій політика, хоча чоловік загиблої стверджував, що за кермом на момент аварії перебував Омельченко.
Ще одне ДТП за участю екс-мера сталося у 2016 році, проте воно обійшлася без жертв і постраждалих.
25 вересня Омельченка було зареєстровано кандидатом у столичні очільники. Ось як незадовго до цього в ефірі “Україна 24” він пояснив свій намір взяти участь у виборах:
“Я зобов’язаний ходити на вибори, поки живий, здоровий і не байдужий до долі Києва та України. Я ж хворію цим – і Києвом, і державою”.
Андрій Пальчевський. “Перемога Пальчевського”
Місце народження: Київ.
Вік: 59 років.
Освіта: Військовий інститут Міністерства оборони СРСР у Москві.
Український підприємець, телеведучий, засновник і фінансовий директор клініки Eurolab Андрій Пальчевський до 2005 року жив у Росії і навіть у 1995 році балотувався до Державної Думи РФ.
У середині 2000-х він продав бізнес в Росії і переїхав до України, а у вересні 2009 року отримав українське громадянство.
З березня по липень 2010 року працював заступником міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту в уряді Миколи Азарова. З 2011 року – ведучий авторських програм на телеканалі “Інтер” і “Перший національний”, а з 2018 року виступає експертом політичних ток-шоу на “112 Україна”, NewsOne і “НАШ”.
У червні 2020 року створив політичну партію “Перемога Пальчевського”, а 18 вересня Київська міська територіальна виборча комісія зареєструвала його кандидатом у столичні мери.
Віктор Петрук. “Громадський рух “Хвиля”
Вік: 43 роки.
Освіта: Національний авіаційний університет.
Інженер і транспортний експерт Віктор Петрук працював головним спеціалістом у Департаменті транспортної інфраструктури КМДА.
За словами самого кандидата, ще у 2010 році він представив альтернативний проект розв’язки над Шулявкою, який передбачав трирівневу розв’язку з реверсивним кільцем для поворотів.
Столична влада віддала перевагу іншому проекту (він зараз реалізується), після чого Петрук став активним критиком транспортної політики столиці.
“Друзі, ми з вами пройшли довгий і тернистий шлях боротьби за кращу інфраструктуру й ефективну і прозору систему прийняття управлінських рішень в цьому місті. Нашою думкою і законними вимогами неодноразово нехтували. Треба визнати, що ми майже програли битву за Шулявку, тому що наш противник виявився підлою і підступною тварюкою, якій невідомі закони лицарства. Але, навіть програвши битву за Шулявку, ми виграємо війну за Київ!” – написав кандидат на своїй сторінці у Facebook.
“Громадський рух “Хвиля” – партія, заснована у 2014 році учасниками “Податкового Майдану”. Пріоритетом політсили її члени проголосили боротьбу за права малого підприємництва та відстоювання інтересів середнього класу.
Михайло Поживанов. “Радикальна партія”
Місце народження: Дніпропетровськ.
Вік: 60 років
Освіта: Національний дослідницький технологічний університет (Москва) (спеціальність “Інженер-металург”), Дніпропетровська Національна металургійна академія (докторантура), Національна академія внутрішніх справ України (юрист).
Народний депутат України II, IV, V і VI скликань Михайло Поживанов почав свою політичну кар’єру в 1990-ті роки. Він був мером Маріуполя, заступником екс-мера Києва Олександра Омельченка, головою Держрезерву України, а з 2008 по 2010 рік працював заступником міністра економіки Богдана Данилишина.
У березні 2010 року Поживанова звільнили з посади у зв’язку з відставкою уряду Тимошенко, незабаром після цього він виїхав за кордон.
За часів президентства Віктора Януковича у 2011 році СБУ порушила проти Поживанова кримінальну справу і оголосила політика в розшук – колишньому начальнику Держрезерву інкримінували розкрадання 35 млн грн. Звучали припущення, що справа була політично мотивованою.
У 2014 році кримінальне провадження закрили як незаконно порушене, з Поживанова зняли звинувачення. У березні того ж року політик повернувся до України.
Олександр Попов. “Опозиційна платформа – За життя”
Місце народження: Кривий Ріг, Дніпропетровська область.
Вік: 59 років.
Освіта: Тюменський інженерно-будівельний інститут (факультет промислового і цивільного будівництва).
Депутат Верховної Ради VI скликання, підполковник запасу Служби безпеки України, колишній голова КМДА (2010-2014) Олександр Попов 24 вересня подав до міської виборчої комісії документи на реєстрацію кандидатом у мери Києва.
“У нашій команді люди, які мають досвід у комунальній сфері і зможуть розвивати місто. Люди, які знають, які повинні бути кроки влади, щоб бізнес отримав підтримку. Ми зробимо Київ комфортним для життя і забезпечимо киянам нову якість життя”, – заявив політик на передвиборній конференції Київської організації партії.
Попов з 1994 по 2006 рік був мером Комсомольська. Він також працював заступником міністра архітектури, будівництва та ЖКГ України (2007) і міністром з питань житлово-комунального господарства (у 2007 і в 2010 рр.).
Сергій Притула. “Голос”
Місце народження: Збараж, Тернопільська область.
Вік: 39 років.
Освіта: Тернопільська академія народного господарства.
Український телеведучий, шоумен, стендап-комік, волонтер Сергій Притула заявив про свій намір балотуватися в мери Києва 11 серпня під час з’їзду партії “Голос”.
“Я тут живу, тому я розумію, що єдиний спосіб щось змінити навколо нас – це взяти на себе відповідальність. Відповідальність від небайдужості відрізняється однією штукою-дією. Ми з вами готові до відповідальності. І сьогодні я готовий сказати: я тут живу, в Києві, в столиці України, і я йду на вибори Київського міського голови”, – заявив Притула, додавши, що”йде на вибори з командою справжніх професіоналів”.
Незабаром після цього, 19 серпня, він покинув проект “Вар’яти-шоу” і призупинив акторську кар’єру.
Під час парламентських виборів у 2019 році Притула балотувався в народні депутати від партії “Голос” під № 30 у виборчому списку, проте в Раду не пройшов.
З 2014 року він активно займається волонтерською діяльністю – збирає матеріальну допомогу для українських військових на Донбасі. Не раз відвідував прифронтові зони.
Ігор Смешко. “Сила і честь”
Місце народження: Христинівка, Черкаська область.
Вік: 65 років.
Освіта: Київське вище зенітне ракетне інженерне училище ім. С. М. Кірова (спеціальність “Військовий інженер з радіотехніки”, 1977), Національна академія оборони України (“Управління діями з’єднань і об’єднань Збройних сил”, магістратура, 2000), КНУ імені Тараса Шевченка (“Правознавство”, 2002).
Генерал-полковник, доктор технічних наук, голова Служби безпеки України (2003-2005 рр.) та голова партії ” Сила і честь” Ігор Смешко також очолив список політсили на виборах до Київради.
Смешко в 1997-2000 роках був начальником Головного управління військової розвідки Міністерства оборони, в 2002-2003 роках – заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО).
З жовтня 2014 по березень 2015 року очолював Комітет з питань розвідки при президентові України. Був радником п’ятого президента України Петра Порошенка.
Політик брав участь у президентських виборах у 2019 році – він набрав 1,14 млн голосів (6,04%), посівши шосте місце.
Микола Томенко. “Рідна країна”
Місце народження: Малі Канівці, Черкаська область.
Вік: 55 років.
Освіта: Київський національний університет імені Тараса Шевченка (історичний факультет).
Народний депутат України IV-VIII скликань, кандидат історичних наук, доктор політичних наук