Кабінет Міністрів України підготував проєкт меморандуму із “зеленими” інвесторами щодо зміни умов держпідтримки галузі поновної енергетики, що дасть змогу державі заощадити понад €2 млрд до 2030 року. Про це під час засідання уряду повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
“Цей меморандум дасть економію конкретно для України щорічно 6 млрд грн уже із цього року. За період до 2030 року це понад €2 млрд економії для держави Україна у співпраці з інвесторами в “зелену” енергетику”, – заявив Шмигаль.
За його словами, уряд вів тривалі переговори з інвесторами, щоб знайти рішення, яке зможе повноцінно розв’язати проблеми галузі.
“Україні вдасться уникнути міжнародних арбітражів і зберегти свою репутацію перед іноземними інвесторами”, – додав Шмигаль.
Т.в.о. міністра енергетики Ольга Буславець розповіла, що проєкт меморандуму передбачає зниження “зеленого” тарифу для сонячних станцій на 15%, для вітрових станцій – на 7,5%, посилення відповідальності за небаланси, а також зупинку надання “зеленого” тарифу для сонячних станцій, які побудують до 1 липня поточного року.
Як зазначив Шмигаль, уряд підтримує розвиток “зеленої” енергетики, зокрема сонячної, однак із 1 липня всі сонячні станції будуть отримувати держпідтримку тільки в результаті “зелених” аукціонів.
“Усі умови дозволять зберегти за державою інвестиційно привабливий імідж і статус держави як надійного партнера”, – додала Буславець.
За її словами, підписання меморандуму також дасть змогу розв’язати проблему заборгованості перед підприємствами, яка сягає 14 млрд грн. Буславець попросила у глави уряду один день на доопрацювання проєкту меморандуму.
На початку червня ЗМІ опублікували листування депутатів фракції “Слуга народу” Андрія Жупаніна і Андрія Геруса, які з використанням ненормативної лексики обговорювали тиск на “зелених” інвесторів.
Шведсько-український підприємець, один із найбільших інвесторів у “зелену” енергетику (компанія “Віндкрафт Україна”) в Україні Карл Стурен повідомив, що “зелена” генерація протягом останніх чотирьох місяців не отримала оплати за електроенергію – борг становить понад 11 млрд грн, на відміну від інших енергокомпаній, що іноземні інвестори розцінюють як політичне замовлення глави енергетичного комітету ВР Андрія Геруса. Про це з посиланням на повідомлення пресслужби Української асоціації відновлюваної енергетики писало видання “Бізнес”.
Співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний заявив, що Герус має подати у відставку за дії, які призвели до кризи в енергогалузі і доводять до банкрутства “зелену” енергетику.