Перша спроба Кабінету міністрів затвердити програму своєї діяльності в Раді провалилася. Тоді документ, який займав 9 сторінок, був розкритикований усіма фракціями і відправлений на доопрацювання. Настав час спроби номер два
Оновлена програма діяльності Кабінету міністрів Дениса Шмигаля в понеділок, 15 червня, надійшла на розгляд до комітетів Верховної Ради.
За словами міністра Кабінету міністрів Олега Немчинова, “зараз документ містить кількадесят сторінок, його структуровано щодо кожного міністерства“.
“Фактично ми об’єднали в собі частину, яка дає певні наші покажчики, а також враховує те, що було в програмі президента Зеленського та політичної партії “Слуга народу”, в указах президента Зеленського, які видавалися протягом його діяльності, де були вказівки уряду“, – сказав він.
У попередній серії
На початку червня прем’єр-міністр Денис Шмигаль вніс у Верховну Раду перший варіант програми діяльності Кабміну.
Рада проект не ухвалила. І 245 голосами народних депутатів відправила програму на доопрацювання.
Сам Шмигаль повідомив, що приблизно так і планував:
“Ми подавали програму діяльності з розумінням, що обов’язково будемо її допрацьовувати. Водночас уряд не хотів порушувати закон і регламент, а тому програма надійшла до парламенту у визначений законом термін. Це базовий документ, який визначав напрями нашої діяльності та основні маяки, куди ми плануємо рухатися в умовах невизначеності в той час“, – сказав він під час виступу в Раді.
Тепер
Шмигаль каже, що оновлена програма діяльності Кабміну отримала конструктивне схвалення комітетів і членів фракцій ВР і це документ, яким можна пишатися.
“Абсолютне, конструктивне сприйняття цього оновленого документа. Зокрема, я подякував фракції, ми мали можливість разом із Верховною Радою дійсно зробити документ, яким можна пишатися і який буде сприйнято українським суспільством“, – зазначив Шмигаль.
Розглядати “Програму 2.0” збираються цього тижня. Тепер розглянемо, що це за оновлений документ такий, “яким можна пишатися”.
Що написано в програмі Кабінету міністрів
Короткострокові пріоритети
Насамперед це, звичайно ж, боротьба з Covid-19.
Зокрема, Кабмін приділяє серйозну увагу організації протиепідемічних заходів.
Серед них: забезпечення медустанов всім необхідним, посилення контролю за реалізацією карантинних заходів, забезпечення безперебійної роботи об’єктів критично важливої інфраструктури, створення умов для вітчизняного виробництва медпрепаратів та забезпечення кризової комунікації з населенням.
Також уряд приділить увагу різним заходам економічної підтримки.
Серед них: перегляд держбюджету, розроблення профільної Держпрограми, кредитна підтримка малого і середнього бізнесу, підтримка вітчизняного товаровиробника, зменшення навантаження на бізнес, залучення “до активного економічного життя” українців, які повернулися з-за кордону.
І третій пункт – соціальні заходи підтримки.
Серед них: щорічна індексація пенсій, спрощення допомоги з безробіття на період карантину, збільшення зарплат медиків, організація дистанційного навчання, підготовка до наступного навчального року в умовах пандемії.
Загальні поняття
План – наблизити рівень життя українців до європейського до 2030 року.
Головні виклики, які стоять перед країною:
– військова інтервенція Російської Федерації, наслідком якої є окупація Криму та ОРДЛО;
– пандемія Covid-19;
– економічна криза.
До речі, про Росію
Згідно з програмою, “Росія продовжує здійснювати на окупованих територіях військові злочини, порушувати норми міжнародного права, ігнорувати обов’язки країни-окупанта”.
При цьому РФ “не виконує домовленостей щодо припинення вогню на Донбасі”, що серед іншого “стримує розвиток української економіки“.
Відповідь на термінові виклики – створення Програми стимулювання економіки. З її допомогою планується подолати негативні наслідки пандемії Covid-19.
Стратегічний курс – на європейську та євроатлантичну інтеграцію.
Цитата з програми:
“Уряд націлений на те, щоб громадяни України відчули євроінтеграційні зміни в повсякденному житті“.
Донбас і Крим
А точніше, реінтеграція тимчасово окупованих територій. Тут план такий:
– поліпшити умови перетину лінії розмежування;
– поліпшити рівень забезпечення товарами першої необхідності жителів тимчасово окупованих територій;
– забезпечення доставки щонайменше двох гуманітарних вантажів на місяць.
Крім того, Кабмін збирається:
– спростити процедуру отримання адмінпослуг українцями з окупованих територій;
– відновити статус резидентів для українців з окупованих територій;
– забезпечити щонайменше 1500 сімей переселенців тимчасовим та постійним житлом;
– створення освітніх центрів “Крим – Україна” і “Донбас – Україна” для організації надходження дітей з окупованих територій за спрощеною процедурою.
Щодо Росії
План такий:
– Визначити розмір збитків унаслідок агресії РФ і підготовка “консолідованої претензії” України до РФ;
– санкції;
– позиція щодо розв`язання проблеми “де-факто подвійного громадянства” на окупованих територіях;
– створення Державного реєстру збитків.
ЄС і НАТО
Кабмін планує:
розширити інструменти фінансової та технічної підтримки реформ в Україні; оновити Договір про асоціацію з ЄС; модернізацію та посилення програми “Східне партнерство”; поступовий перехід до стандартів НАТО.
Цифрова грамотність
План такий:
6 млн українців пройдуть програму цифрової грамотності; 5 тис. тренерів пройдуть програму цифрової грамотності і навчатимуть українців; створення онлайн-платформи з цифрової грамотності; створення партнерської мережі хабів з можливістю доступу до цифрових гаджетів та інтернету.
Робочі місця
Серед ключових пунктів програми:
– підвищення рівня зайнятості населення віком від 15 до 70 років;
– зменшення рівня безробіття;
– забезпечення зростання заробітної плати;
Всі три пункти – без особливої конкретики.
Пенсії, тарифи і субсидії
План щодо пенсій:
витрати на пенсії – на рівні 12% ВВП; мінімальний рівень пенсій – на рівні 40% від одержуваного заробітку; щорічний перерахунок пенсій 11 млн пенсіонерів; залучення 132 тис. працівників до накопичувальної системи обов’язкового професійного пенсійного забезпечення.
План щодо субсидій та допомоги малозабезпеченим:
спрощення порядку призначення субсидій; збільшення на 50% кількості людей, які повернулися на ринок праці або відкрили власну справу, з-поміж незайнятих працездатних жителів із малозабезпечених сімей.
Ще
Кабмін планує:
збільшити відсоток книжок, що видаються українською мовою, до до 78%; зростання внутрішнього туристичного потоку на 2% щорічно; збільшити кількість пунктів пропуску через держкордон; увійти до топ-30 рейтингу Doing Business.