Офіційні особи Європейського Союзу наполягають на тому, щоб розпочати переговори щодо вступу України до блоку вже наступного місяця – 25 червня.
@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; margin: 10px 0; order: -2; } #mobileBranding { margin: 0 !important; } }
Про це повідомляє Politico з посиланням на п’ятьох дипломатів.
За лаштунками дипломати з Євросоюзу та Києва інтенсивно працюють над тим, щоб переконати уряд Угорщини дати згоду на початок переговорів про вступ України до ЄС, розповідають джерела видання. Зокрема, і Брюссель, і Київ ведуть інтенсивну двосторонню дипломатію, щоб вирішити «проблеми угорських меншин» в Україні.
Початок переговорів принесе моральне піднесення Україні, яка вже більше двох років бореться з повномасштабним вторгненням РФ.
За підсумками квітневих переговорів між главою Офісу Президента України Андрієм Єрмаком і міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто «сторони відзначили позитивну динаміку діалогу». Київ відповів на список з 11 пунктів, викладений Будапештом, і очікує відповіді Угорщини, повідомив один із дипломатів.
Один зі співрозмовників видання припустив, що Угорщина, можливо, захоче зрушити з місця переговори щодо вступу України до того, як у липні почне шестимісячне головування в Раді ЄС. «Було відчуття, що не варто робити цього до виборів (9 червня в Європейський парламент – ред.), тому що це могло стати проблемою виборів», – припустив дипломат ЄС, передаючи настрій, який панує серед багатьох посадовців у Брюсселі.
«Зараз ми шукаємо цей час у червні. Якщо ви угорці, то ви б хотіли, щоб це (дискусії щодо членства України в ЄС – ред.) закінчилося до вашого головування», – сказав дипломат.
Після того, як лідери ЄС надали Києву політичну підтримку, наступним кроком у процесі вступу є початок офіційних переговорів через міжурядову конференцію з Україною. Це означатиме відкриття переговорів про членство, пише Politico.
Щоб це сталося, країни ЄС мають узгодити так звану переговорну рамку. 27 столиць сперечалися щодо цього документу відтоді, як Європейська комісія надіслала його в березні. Поки що переговори на технічному рівні проходять добре, сказали двоє дипломатів, і вони очікують, що новий проєкт буде надісланий послам ЄС найближчими тижнями, щоб вони могли вирішити найгостріші питання.
Україна та її прихильники в ЄС закликають до проведення міжурядової конференції між Брюсселем і Києвом до того, як Угорщина почне головування в Раді ЄС 1 липня.
Водночас, за словами дипломатів, Угорщина зацікавлена в успішному головуванні в Раді ЄС. Бельгійці, які зараз там головують, також намагаються переконати Угорщину, що це і їхній політичний інтерес, особливо з огляду на те, що Угорщина може використати один з кількох методів, щоб заблокувати вступ України до ЄС, якщо захоче, йдеться у публікації.
Бельгійські посадовці планують провести міжурядову конференцію 25 червня, за кілька днів до того, як Будапешт перебере на себе головування в ЄС 1 липня. Але, «як завжди, неможливо передбачити, що робитиме Угорщина, доки ми не почуємо від самого Орбана», сказав один з дипломатів.
Нагадаємо, 14 грудня 2023 року Європейська рада ухвалила рішення розпочатипереговори про членство з Україною, Молдовою та Боснією і Герцеговиною, а також надала статус країни-кандидата для Грузії. Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова висловила сподівання, що наприкінці червня розпочнуться переговори з Україною та Молдовою щодо вступу до ЄС. Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробила все інструментально й операційно, щоб у червні в Євросоюзі Україні відкрили перемовини.