Європейські дипломати прийшли до Алексієвич, щоб захистити її

Міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде опублікувала у Twitter фотографію, зроблену у квартирі письменниці, лауреатки Нобелівської премії і членкині президії координаційної ради білоруської опозиції Світлани Алексієвич.

Із письменницею сфотографувалися європейські дипломати.

“Переслідування, арешти і примусове вигнання опозиції з Білорусі є серйозним порушенням права на мирні протести. Втішена поділитися цією фотографією, зробленою хвилину тому в Мінську зі Світланою Алексієвич в оточенні європейських дипломатів, серед яких і шведський”, – зазначила Лінде.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. Бабарика заарештували і він не зміг узяти участь у виборах. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Загалом на акціях протесту затримали понад 10 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

14 серпня Тихановська оголосила про створення координаційної ради для передання влади. 18 серпня у штабі Тихановської повідомили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком. Сама опозиціонерка перебуває в Литві.

Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.

Уранці 9 вересня Алексієвич повідомила, що в її квартиру намагаються потрапити невідомі.

“Уже не залишилося нікого з моїх друзів-однодумців у президії координаційної ради. Усі або у в’язниці, або викинуті за кордон. Сьогодні взяли останнім [юриста] Максима Знака”, – зазначила вона у своїй заяві.

Алексієвич – членкиня президії координаційної ради, яка все ще в Білорусі і перебуває на волі. Інших членів президії або затримано, або вони перебувають за кордоном. Зокрема, представника Мінського тракторного заводу Сергія Дилевського і довірену особу Тихановської Ольгу Ковалькову затримали співробітники ОМОН 24 серпня біля прохідної МТЗ. Із 5 вересня Ковалькова перебуває в Польщі.

31 серпня затримали ще одну членкиню президії, Юлію Власову. Ексміністр культури Білорусі Павло Латушко виїхав до Польщі 2 вересня, в інтерв’ю ТАСС він заявив, що йому поставили ультиматум – або він покидає країну, або його притягають до кримінальної відповідальності.

Марію Колесникову затримали вранці 7 вересня в Мінську. Разом зі ще двома членам ради – Антоном Родненковим та Іваном Кравцовим – її намагалися вислати в Україні, але опозиціонерка порвала свій паспорт.

Знака затримали вранці 9 вересня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *