Європейський суд із прав людини ухвалив безпрецедентне рішення, яким відмовив Україні у знятті імунітету з колишнього народного депутата і чоловіка судді ЄСПЛ Ганни Юдківської Георгія Логвинського, про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на пресслужбу суду 8 липня.
Це перше рішення в історії ЄСПЛ, яким він відмовив у знятті імунітету, що захищає найближчих родичів суддів ЄСПЛ. Одночасно суд заявив, що побачив у діях Національного антикорупційного бюро України порушення міжнародного права, зазначає видання.
У рішенні повідомляють, що 3 березня до ЄСПЛ звернулося НАБУ, попросивши з’ясувати, чи є у Логвинського захист від кримінального переслідування, а якщо є – то зняти його. Із НАБУ передали у Страсбург дані кримінального провадження №52017000000000361.
“Раніше повідомлялося, що у цьому провадженні бюро розслідує нібито шахрайську схему, за якою держава у рамках мирової угоди заплатила відшкодування приватній компанії “Золотий Мандарин”, що позивалася до України в ЄСПЛ”, – пише “Європейська правда”.
У ЄСПЛ вирішили, що обставин цієї справи не варто аналізувати зовсім, оскільки й без них “суд має підстави не довіряти НАБУ”.
У рішенні зазначають, що Юдківська пояснила, чому вона проти зняття імунітету зі свого чоловіка. Також пояснення надав секретар ЄСПЛ, який до звернення НАБУ знав про кримінальне переслідування Логвинського. Суті цих пояснень у рішенні не розкривають. Водночас суд стверджує, що одержав достатньо даних про неприйнятні дії українських слідчих, підкреслює видання.
У ЄСПЛ вважають, що в НАБУ діяли з порушенням принципів неупередженого розслідування. У суді наголосили, що Україна “не продемонструвала достатніх гарантій (не)використання у кримінальному процесі доказів”, здобутих із порушенням міжнародного права.
“Це наша спільна перемога! Із почуттям глибокої поваги і вдячності офіційно повідомляю, що Європейський суд із прав людини ухвалив рішення на користь права. Це історичне рішення і перемога правди над злом! Суд повністю відкинув доводи Генеральної прокуратури і НАБУ, і це незважаючи на те, що, відповідно до Генеральної угоди, “Суд не тільки може, а й зобов’язаний зняти імунітет якщо це заважає слідству”, що означає, що лише наявності формальної підстави для розслідування достатньо для зняття імунітету”, – написав Логвинський 8 липня у Facebook.
https://www.facebook.com/georgiylogvinskiy/posts/2529177870728339
23 січня в НАБУ повідомили, що підозрюють колишнього уповноваженого у справах ЄСПЛ Бориса Бабіна, колишню першу заступницю міністра юстиції Наталію Бернацьку, бенефіціара приватної компанії “Золотий Мандарин Ойл” і трьох осіб, наближених до колишнього народного депутата України в організації схеми розкрадання грошей із використанням механізму звернення в Європейський суд із прав людини.
Цей екснардеп, за версією НАБУ, був організатором схеми. Імені колишнього депутата бюро не назвало, але, за даними ЗМІ, ідеться про екснардепа від “Народного фронту” Георгія Логвинського. Останній стверджує, що підозри не одержував.
За версією правоохоронців, підозрювані протягом 2013–2016 років організували схему з використанням механізму звернення до ЄСПЛ, водночас ввівши в оману європейську організацію, не довівши до її відома про всі обставини спірних правовідносин.
В обранні запобіжного заходу Бабіну Вищий антикорупційний суд відмовив, Бернацькій призначили 7 млн грн застави, яку вона внесла “частково сама, частково отримавши позику в родичів”.