На Прикарпатті відбувся онлайн-фестиваль бойківської культури “Єднання поколінь. Бойки”.
Його провели у приміщенні двохсотлітньої бойківської садиби у селі Новошин та Вигоді, що на Долинщині. Гостей розважали піснями, танцями, майстер-класами із сіноплетіння і приготування старовинних бойківських страв, інформує “Суспільне“.
“Колись люди їли не те, що хотіли, а те, що вродило”, – каже 95-річна жителька села Новошин Анастасія Литвин. – Тому бойки старалися, щоб страви не були одноманітними, а ситними та смачними. Варили що? У нас варили, як колись казали, “підчисну”. Капусти листя підросло, то ніхто не йшов в магазин, а капусти зелене листя варили, з буряків листя варили, буряк варили, горох. Для хліба овес мололи, пекли такі пляцки-коржі у печі і начиняли”, – розповідає Анастасія Литвин.
У Новошині є садиба “Бойківські світанки”, якій 212 років. Його власниця Іванна Пузиляк – учасниця фестивалю. Жінка захотіла відновити щось таке, щоб можна і молодим поколінням передати, і донести до людей інформацію, що можна правильно харчуватися, збирати трави.
“Був старий будинок, який занепадав. Він мав дуже таку приємну ауру, манив мене. Я давно хотіла відновлювати старі будинки, тому що тут є своєрідна атмосфера і це є свої традиції, свої звичаї. Це є будинок, якому 212 років, колишній польський повіт ужендовий (урядовий-ред.), – каже Іванна Пузиляк.
Аня Павлишин взяла участь в майстер-класі зі сіноплетіння. Дівчина розповідає, що це заняття для неї нове, але несподівано захопливе.
“Ми робимо це вперше. Якщо чесно, то коли прийшли сюди, думали, що буде трішки нудно. Але нам все дуже сподобалося, це дуже заспокоює і тут така атмосфера, що можна поговорити про щось своє”, – ділиться учасниця фестивалю.
Через карантин фестиваль був менш публічним, проте шанувальники бойківської культури зможуть побачити його заходи онлайн.
“Ми захотіли показати широкій аудиторії, що таке бойківська культура, що таке бойківські традиції, спадщину, з якою буде цікаво ознайомитися будь-якому туристу. У нас є декілька атракцій, одна з яких – жива історія, тобто, коли старші бойки розповідають молодому поколінню про традиції, носіями яких вони є”, – каже співорганізаторка онлайн-фестивалю бойківської культури Євгенія Бардяк.
Нагадаємо, у Коломиї провели авіаційний фестиваль.