Місяць тому Україну сколихнула новина про факти тортур і насильства в Кагарлицькому відділі поліції Київської області. За даними слідства, начальник сектору кримінальної поліції 35-річний Микола Кузів і 29-річний оперативник цього ж підрозділу Сергій Сулима катували, знущалися і кілька разів зґвалтували 26-річну місцеву жительку. Цей епізод був не поодиноким. За день двох підозрюваних затримали, суд заарештував їх на 60 діб без права внесення застави. У червні Київський апеляційний суд відхилив скарги підсудних і залишив їх під вартою до 23 липня.
Дівчину, яка стала жертвою ґвалтівників-поліцейських, допитували безпідставно, у не встановлений для цього час і неуповноважені люди, що скористалися беззахисністю і юридичною неграмотністю жертви. Як же захиститися від поліцейського свавілля? На жаль, знання своїх прав не гарантує нашу безпеку, але іноді це – єдине, що може вберегти нас.
***
Вас зупинила поліція: Що робити?
Діяльність поліцейських на території України регулюється Законом України “Про Національну поліцію”. Згідно із законом, у будь-якої людини поліцейський може попросити пред’явити документи, зупинити транспортний засіб, проникнути в житло або інше володіння особи.
Зокрема, визначено чіткий перелік випадків, у яких поліцейський має право вимагати від вас документи:
якщо ви схожі на злочинця, який перебуває в розшуку або зниклу особу; якщо існують достатні підстави вважати, що здійснили або здійснюватимете правопорушення; якщо ви перебуваєте на території чи об’єкті зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю; якщо у вас є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші заборонені речі; якщо ви перебуваєте в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події; якщо ви і ваша автівка схожі на ті, що причетні до правопорушення.
Можуть зупинити ваш автомобільний транспорт, якщо:
водій порушив правила дорожнього руху; є ознаки несправності авто; є дані про причетність водія, пасажирів до ДТП або іншого правопорушення; транспортний засіб у розшуку; поліції необхідна допомога водія.
Можуть проникнути в житло, коли:
життя людини перебуває під загрозою; йде переслідування підозрюваних; йде перевірка людини, яка перебуває під домашнім арештом або адміністративним наглядом.
Коли поліцейський вимагає пред’явити документи – тримайте їх у своїх руках, не передаючи третім особам.
“Перед тим як показувати свої документи, попросіть, щоб поліцейський представився і показав посвідчення в розгорнутому вигляді. Якщо ж є намір вас затримати, краще не сперечатися, адже свавілля поліції в таких випадках без свідків буде досить важко довести. При цьому ви повинні знати, що обов’язково повинен бути складений протокол про адміністративне затримання”, – пояснює в коментарі 112.ua юрист та адвокат Олександр Гришаков.
Якщо вас затримала поліція і збирається провести перевірку: Що робити?
Зупинити людину на вулиці поліцейські мають право лише в тому разі, коли є підстави вважати, що особа перебуває в розшуку, вчинила або має намір вчинити правопорушення, або якщо вона перебуває на території, що охороняється, або в зоні надзвичайної події.
У такому разі права поліцейського обмежуються можливістю опитати людину, а не допитати її, здійснити зовнішній візуальний огляд одягу.
“Поліція має право проводити тільки поверхневу перевірку. При цьому жінок перевіряють тільки жінки, а чоловіків – чоловіки. Поліцейський проводить руками по кишенях людини, не проникаючи в них. Якщо правоохоронці знайшли підозрілий предмет, схожий на зброю, боєприпаси або на пакет з наркотиками, то людину запитують, що у неї в кишені. Людина має право відмовитися показати вміст кишень, але тоді її мають затримати і вилучити предмет із залученням двох понятих. Поліція не має права проводити огляд речей або обшук житла. Це здійснюють тільки слідчі, якщо мають для цього відповідні підстави“, – пояснює Олександр Гришаков.
За словами юриста, якщо під час перевірки поліцією порушуються ваші права, ви маєте право дістати телефон і почати відеозйомку.
“У разі повного свавілля поліції, коли нахабно починають виривати телефон (такі випадки бувають), голосно кричіть, звертайте увагу, щоб були свідки. Якщо, на думку поліції, вони знайшли щось схоже на підозрілий предмет (який вам могли підкинути), чекайте понятих, не чіпайте нічого руками, не засовуйте руки до кишень. Адже якщо річ вам підкинули, то на ній не буде ваших особистих відбитків, в такому разі можливо встановити непричетність особи і притягнути винних до відповідальності“, – зазначає юрист.
Пряма норма закону, яка забороняє знімати поліцейських під час конфліктних ситуацій, відсутня. Однак, знімаючи на відео поліцейських, варто дотримуватися простих правил:
поводитися спокійно, неагресивно; повільно, відкрито дістати засіб відеозйомки (смартфон, планшет, відеокамеру) і повідомити, що ви ведете відеозйомку, щоб зафіксувати порушення ваших прав, якщо вони будуть; вести зйомку коректно, не заважати поліцейським проводити дії, дотримуватися дистанції.
Якщо поліцейські будуть забороняти знімати, нагадайте їм про статтю 21 Закону України “Про інформацію”, згідно з якою ви маєте право фіксувати дії, що порушують ваші права. “Якщо поліцейські будуть налаштовані агресивно, – зазначає Олександр Гришаков, – і спробують вибити у вас із рук телефон, не вступайте з ними в бійку, а викликайте адвоката для захисту ваших інтересів. Крім того, ви повинні знати, що класти на підлогу обличчям вниз або вгору – це порушення ваших конституційних прав“.
Відповідно до статті 29 Конституції України ви маєте право на свободу та особисту недоторканність. Затримати людину без рішення суду співробітники поліції мають право лише в тому разі, якщо її застали безпосередньо в момент вчинення злочину або відразу ж після його вчинення.
Строк затримання без рішення суду у тривалості не може перевищувати 72 годин, про факт затримання складається протокол, в якому в обов’язковому порядку зазначаються підстави для затримання, місце, дата і точний час. Співробітник поліції зобов’язаний при цьому роз’яснити підстави для затримання особи, її право мати захисника, право на медичну допомогу, право давати показання або відмовитися від давання свідчень з приводу підозри проти неї, а також повідомити родичів про затримання і місцеперебування (на прохання затриманого і протягом двох годин).
Що робити, якщо поліція перевищила повноваження?
“Передусім важливо зрозуміти, що кожна людина має право на захист. До приїзду адвоката людина має право не давати жодних пояснень щодо себе і своїх близьких, коло яких визначено законом. До того краще знімати на відео розмову з поліцейськими”, – зазначає юрист.
Якщо конфлікт із поліцією загострюється, юрист радить викликати на місце інший патруль. Причина такого виклику – поліцейські суб’єктивні у своїх рішеннях і не керуються нормами чинного законодавства.
Бажано також звернутися на лінію моніторингу за номером (044) 254-94-94 і описати їм ситуацію.