Йдеться про кілька законів, які грузинський парламент нещодавно ухвалив.
Грузія не зможе стати членом Європейського Союзу, якщо влада країни не змінить “політичний курс”. Про це йдеться у заяві очільників зовнішньополітичних відомств та міністерств у справах Європи 13 країн ЄС, поширеній напередодні парламентських виборів у Грузії 26 жовтня, яку опублікувало інформагентство Interpressnews, пише Суспільне.
Зазначається, що документ підписали дипломати Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Данії, Естонії, Латвії, Литви, Люксембургу, Португалії, Фінляндії, Швеції та Чехії.
Вказується, що ці країни “на основі громадської підтримки проєвропейського курсу з боку більшої частини грузинського народу” з самого початку “були сильними прихильниками Грузії на цьому шляху”. А зараз “поділяють їхнє занепокоєння і закликають Грузію зробити майбутні вибори вільними та справедливими”.
“Грузія, як країна у складній геополітичній обстановці, має великий досвід боротьби за свободу та самовизначення, за цінності та гідність, особливо коли вона отримала незалежність від сусідньої імперії 30 років тому після останньої окупації. Це стало початком вільного, демократичного, процвітаючого та, що важливо, європейського майбутнього Грузії”, – йдеться у заяві.
Позиція Європи щодо Грузії
Міністри ЄС зауважують, що “грузинський народ досяг багато чого за останні десятиліття”. А подання Грузією заявки на членство в ЄС у березні 2022 року називають “історичним етапом на цьому шляху”.
“Тому наше занепокоєння сьогодні стає ще серйознішим. Ці рядки написані із серцевим болем за європейське майбутнє Грузії. Як друзі Грузії та міністри європейських справ наших країн, ми вважаємо за необхідне ще раз озвучити позицію Європи щодо Грузії, щоб скоригувати неправильне сприйняття та свідоме спотворення європейських перспектив Грузії”, — йдеться у заяві.
Серед іншого наголошується, що Грузії було надано статус кандидата у грудні 2023 року за умови, що “грузинська влада зробить відповідні кроки, зазначені у рекомендаціях Єврокомісії”. Проте, оскільки грузинська влада за минулі місяці ухвалила кілька законів, які “не відповідають загальним нормативним рамкам ЄС”, зокрема закону “Про прозорість іноземного впливу”, то процес інтеграції країни до Євросоюзу було припинено.
“Він буде припинений, доки триватиме поточний політичний курс. 27 червня 2024 року Європейська Рада, що складається з глав держав та урядів 27 членів ЄС, вирішила: події в Грузії призвели до фактичного призупинення вступу Грузії до блоку. Тому має бути цілком зрозумілим: Грузія не зможе стати членом Європейського Союзу, якщо грузинський уряд не змінить курс”, — підкреслюється у заяві.
Міністри зазначають, що “інтерпретувати це ясне рішення навіть трохи пом’якшено чи інакше — це або хибна думка, або просто — брехня”.
“Це не було легким рішенням для ЄС: йому передували місяці серйозних консультацій та обговорень (з грузинською стороною – ред.). Поки що безрезультатно. Важливо розуміти, що Євросоюз — це не лише економічна, торгова, охоронна чи соціальна спілка. Євросоюз — це сім’я країн, які поділяють спільні цінності та прагнуть захищати ці цінності. Не менш важливим є той факт, що ЄС є правовим блоком, який має загальну законодавчу базу. Тому логічно, що ЄС ставить визнання європейських цінностей та дотримання своїх правових норм як умову для членства”, — йдеться у заяві.
Обмеження прав ЛГБТ-спільноти у країні
Крім цього у заяві згадується ухвалений грузинським парламентом пакет законів щодо обмеження прав ЛГБТ-спільноти у країні, який міністри також називають “несумісним” з курсом з ЄС.
Водночас у документі наголошується, що “двері” для Грузії у ЄС залишаються “відчиненими”.
“Саме тому Європейська Рада знову підтвердила свою непохитну солідарність із грузинським народом та готовність продовжувати підтримувати грузинів на шляху до європейського майбутнього. Давайте також уточнимо – ми очікуємо від грузинського уряду забезпечення вільних та справедливих виборів. Грузини повинні мати можливість вибирати, яке майбутнє вони хочуть для себе, своїх дітей та онуків. Ми сподіваємось, що цей вибір буде на користь європейського майбутнього Грузії. Вибір за вами Майбутнє Грузії у ваших руках”, — резюмується у заяві.
До теми: Грузинська президентка вважає, що Україна, Молдова і Грузія вступлять в ЄС одночасно