Не геть усі, звісно. Але значна частина вже пішла не на теми, пов’язані з Covid-19. Розбираймося
У квітні цього року Верховна Рада створила Фонд боротьби з коронавірусом Covid-19. Завдяки ухваленим змінам до держбюджету, у фонд “влили” 64,7 млрд грн.
Із них: 15,8 млрд грн – МОЗ на програму держгарантій медобслуговування населення. Загалом законопроект передбачав збільшення фінансування МОЗ на 16,7% – до 114,56 млрд грн.
Частина грошей, до речі, ще від самого початку пішла Мінсоцу на пенсії і покриття дефіциту Пенсійного фонду, а також на допомогу, компенсації і різне грошове забезпечення окремих категорій населення.
Загалом завдання фонду виходило з його назви. Це боротьба з коронавірусом і його наслідками. Для його наповнення уряд урізав витрати на ряд інших бюджетних статей, зокрема на освіту, культуру та спортивні проекти.
Вже в середині червня Кабмін відзвітував про витрати з фонду. За словами глави Мінфіну Сергія Марченка, на той момент із загальної суми, закладеної у фонд, залишалося трохи більш ніж 28 млрд грн.
При цьому, за словами міністра, тоді було вирішено спрямувати майже 9 млрд грн з акумульованих коштів фонду на випадки безробіття. Зокрема, на допомогу й виплати з безробіття.
Частину грошей із фонду передбачили на допомогу ФОПам, а також установам охорони здоров’я.
Так, по суті, починалася робота Фонду. А потім його “функціонал” вирішили трохи розширити.
Наприклад, почати фінансувати дороги
Верховна Рада 18 червня ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект №3509, який передбачає, зокрема, “видачу” грошей із Фонду боротьби з Covid-19 на ремонт і будівництво доріг та інших об’єктів інфраструктури.
У пояснювальній записці говорилося про те, що перерозподіл коштів на дороги посприяє покращенню транспортної доступності регіонів, а також дозволить створити робочі місця.
У “слуг народу” такий досить несподіваний варіант використання “коронавірусних” коштів пояснили так: це гроші “Нафтогазу“, які планували витратити на дороги спочатку, але потім “запхали” до фонду через пандемію Covid-19.
“А коли ми побачили у нас пандемію, ми дійсно всі сили кинули, щоб формувати цей фонд. Багато міністерств залишилися без коштів. Великі компанії вклалися в цей фонд. Спочатку гроші “Нафтогазу” мало бути спрямовано на дороги, і ми продовжили цю логіку, коли побачили порядок використання коштів із “фонду коронавірусу”. Це кошти, які вже одразу будуть у роботі“, – цитує народного депутата Андрія Мотовиловця “Радіо Свобода”.
Ентузіазм “слуг” розділили не всі. Приміром, Центр аналізу публічних фінансів Київської школи економіки на своєму телеграм-каналі вказав на чотири “логічні помилки” такого рішення:
гроші з фонду повинні йти на боротьбу з коронавірусом. Малоймовірно, що коронавірус знищує дороги; для таких цілей вже є спеціально створений дорожній фонд та пряме фінансування бюджету “Укравтодору”; навряд чи завданням бюджету має бути збільшення прибутку дорожніх підприємств; процес ухвалення законопроекту та розроблення під нього нормативної бази є дуже тривалим і може зайняти кілька місяців.
Але дороги – це лише один із варіантів використання “коронавірусного фонду”. Ще можна…
…Виділити з нього гроші для повернення учасникам пробного ЗНО
Станом на 1 липня, за цією статтею з фонду виділили 52,5 млн грн.
Або ж…
… Виділити з нього гроші на місцеві вибори
Вчора, 13 липня, Верховна Рада спрямувала частину грошей із Фонду боротьби з коронавірусом на проведення місцевих виборів у жовтні цього року. А саме 1,3 млрд грн.
І це, схоже, тільки початок. Саме час нагадати, що строк дії фонду – на період карантину і 30 днів після нього.