Створений в Україні фонд для боротьби з коронавірусною інфекцією насправді таким не є. Таку думку 25 вересня в ефірі “Громадського радіо” висловив колишній прем’єр-міністр країни Олексій Гончарук.
“Те, що створили навесні, – це не фонд. Це просто бюджетний рядок для можливості в ручному режимі розподіляти бюджетні кошти, спрощений бюджетний механізм. Ніяким фондом це насправді не є, адже там немає ні інститутів, ні стратегії, ні структури, яка б керувала цими грошима. Фондом це називати неправильно. Крім того, він ніякий не коронавірусний”, – сказав він.
Експрем’єр вважає, що словосполучення “коронавірусний фонд” нинішній уряд використав “в умовах дефіциту часу для того, щоб особливо не заморочуватися“.
“Туди записали велику суму, домовившись, що будуть цю суму використовувати в ручному режимі. Фактично це було зроблено через брак часу і через те, що новому уряду був потрібен простіший інструмент використання бюджетних коштів, аніж за бюджетним кодексом”, – пояснив Гончарук.
У квітні 2019 року Верховна Рада внесла зміни до держбюджету, якими схвалила створення фонду боротьби з коронавірусною інфекцією. Спочатку уряд пропонував закласти у фонд 97,1 млрд грн, але народні депутати не підтримали цієї ідеї, у підсумку ухвалили рішення зменшити розмір фонду до 64,7 млрд грн. Згодом розмір фонду зріс до 66 млрд грн.
Згідно з рішенням уряду, гроші з фонду спрямовували на допомогу громадянам, зокрема похилого віку, у зв’язку з негативними наслідками поширення на території України коронавірусу; на одноразову допомогу членам сімей працівників закладів охорони здоров’я, які загинули від COVID-19; інші заходи, спрямовані на боротьбу зі спалахом інфекції. Верховна Рада України в червні дозволила виділити частину коштів фонду на будівництво доріг.
Наприкінці липня Міністерство фінансів України повідомило, що всі кошти фонду розподілено. У міністерстві розповіли, що загалом із фонду на сферу охорони здоров’я виділили 16,3 млрд грн, на соціальну сферу – 10,6 млрд грн, на сферу забезпечення правопорядку – 2,5 млрд грн, на стимулювання економіки – 36 млрд грн, на часткове відновлення витрат держбюджету – 500 млн грн, на сферу освіти – 52,5 млн грн.
Станом на 22 вересня, за даними Мінфіну, із фонду боротьби з COVID-19 витратили 36,6% коштів – 24,1 млрд грн.
В Україні станом на 25 вересня було підтверджено 191,7 тис. випадків COVID-19, померло 3827 осіб, видужало 85 133 пацієнти.