Акції протесту в Білорусі – це реакція людей на 26 років режиму президента країни Олександра Лукашенка. Про це розповів головний редактор Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич в інтерв’ю із засновником видання “ГОРДОН” Дмитром Гордоном.
“Світлана Тихановська – лише символ змін, символ того, що влада може змінитися. Протести, які відбуваються зараз, вони не на підтримку кандидатури Світлани Тихановської. Її кандидатура вже відійшла на другий план. Люди виходять з однієї простої причини: дістало. За всі ці роки”, – вважає Протасевич.
За його словами, білоруси втомилися від економічного спаду, від того, що у країні не дотримуються прав і свобод людини.
“Навіть освіта, якою часто любить хвалитися Лукашенко, вона в Білорусі коштує дорожче, ніж у Польщі, яка входить у Болонський процес. Її дипломи визнають на світовому рівні на відміну від білоруських. Дуже багато студентів виїжджає з країни”, – сказав головний редактор NEXTA.
Головред білоруського Telegram-каналу NEXTA Протасевич: Залишається велика надія повернутися до Мінська, перевезти туди редакцію і працювати у вільній країні. Читайте повну версію інтерв’ю
З 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Інші кандидати здобули менше ніж по 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10-го – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство й опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.
ВІДЕО