Звільнити нардепа від “Слуги народу” Андрія Геруса з поста голови енергетичного комітету парламенту може тільки Верховна Рада. Про це повідомляють на сайті президента України у відповідь на електронну петицію, у якій президента просили врятувати вугільну галузь і звільнити Геруса, вона набрала більш ніж 25 000 підписів, необхідних для розгляду.
“Стосовно пропозиції щодо голови комітету Верховної Ради України з питань енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса, то питання обрання та відкликання голів комітетів парламенту врегульовано законом України “Про комітети Верховної Ради України” від 4 квітня 1995 року №116 і є повноваженнями парламенту”, – зазначено у відповіді на петицію.
Голова Незалежної профспілки гірників, нардеп від “Батьківщини” Михайло Волинець заявляв, що енергетичну кризу і зупинку вугільної галузі України спровокували дії Геруса.
Петицію зареєстрував на сайті Офісу президента Леонід Шебанов у травні 2020 року від імені шахтарів державних вуглевидобувних підприємств. Гірники вимагають відставки Геруса і звинувачують його у штучному створенні кризи на енергоринку та доведенні вугільної галузі до банкрутства.
Печерський районний суд Києва зобов’язав Офіс генерального прокурора почати кримінальне провадження за фактом державної зради Геруса. Заяву про злочин із боку нардепа “в інтересах невстановлених осіб із порушенням законодавчо визначеної процедури під час ухвалення поправок до законів України “Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії” та “Про ринок електричної енергії”, які спричинили збитки у значних розмірах державним інтересам та інтересам інших споживачів”, було подано 26 травня.
У грудні минулого року Вищий антикорупційний суд зобов’язав Національне антикорупційне бюро, а Шевченківський районний суд – СБУ відкрити кримінальне провадження на вимогу лідера Радикальної партії Олега Ляшка, який заявив, що Герус, пролобіювавши цю поправку, вчинив державну зраду і зловжив владою.
У червні 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура почала кримінальне провадження щодо зловживань на ринку електроенергії, корупційних схем в енергогалузі і відкриття імпорту струму з Росії.
Україна почала імпортувати електроенергію з РФ восени 2019 року після чотирирічної перерви. Це стало можливим після внесення пролобійованої Герусом правки в ухвалений 18 вересня закон України “Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії”.