Колишній прем’єр-міністр України, заступник керівника делегації України у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Вітольд Фокін не впевнений, чи воюють Україна та Росія. Про це він сказав 29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, яке транслюють у Facebook голови комітету Романа Лозинського (“Голос”).
“Підтверджень тому, що йде війна між Російською Федерацією та Україною, я не бачу”, – заявив Фокін у відповідь на запитання нардепа від “Слуги народу” Дмитра Гуріна.
Він підкреслив, що не є політиком і йому складно сформулювати позицію щодо цієї теми.
Фокін також назвав Росію “контрагентом”, із яким Україна має розбіжності.
https://www.facebook.com/lozynskyi.roman/videos/3166862530093114/
У серпні 87-річний Фокін став першим заступником голови української делегації у ТКГ.
В інтерв’ю виданню “Страна”, опублікованому 30 серпня, Фокін заявив, що виступає за загальну амністію й особливий статус для всього Донбасу.
“І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які в кінцевому підсумку потрібно розслідувати, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну й уберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – усього Донбасу”, – сказав він.
Цю заяву розкритикували колишні й нинішні представники української влади. Колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов вважає, що такі заяви свідчать про перехід довіреної особи президента на бік країни-агресора. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков сказав, що заява Фокіна є провокаційною і не відповідає національним інтересам України.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак зазначив, що це була особиста думка Фокіна, а не всієї української делегації на переговорах у Мінську.
Після критики Фокін сказав, що, “якщо прихильники війни скаженіють”, отже, його слова “потрапили туди, куди треба”.
Експрем’єра запросили на засідання профільного комітету Ради на 15 вересня, проте вчасно його не провели.