Кошти Міжнародного валютного фонду (МВФ), Євросоюзу та Світового банку допоможуть Україні пережити наслідки економічної кризи, спричиненої пандемією коронавірусу. Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив фінансист Тарас Козак.
“Бюджет поточного року Україні не вдасться виконати. Дефіцит, що виник, покриватимуть кредитами МВФ, допомогою Євросоюзу і Світового банку. Уже спрямовані нам гроші МВФ не мають цільового призначення. Вони просто підуть на фінансування поточних витрат. По суті, ці $2,1 млрд, які зараз прийдуть, і транші, які залишилися і надійдуть пізніше, призначено для латання дірок у бюджеті України. Поки ми не знаємо, які умови, бо меморандум та угода поки не публічні. Ті версії, що озвучували раніше, не зовсім коректні. Думаю, десь за тиждень ми дізнаємося точну інформацію“, – зазначив Козак.
За його словами, Україні складніше пережити економічну кризу, спричинену коронавірусом, ніж розвиненішим країнам.
“Україна не виняток. У нас ті самі економічні проблеми, що в усьому світі, і навіть трохи більші. Криза не тільки в тому, що недостатнім було виробництво, але й у тому, що українці отримали значно менші доходи, ніж раніше. Наша країна не може собі дозволити фінансувати громадян у повному обсязі, як це роблять розвинені країни. У ЄС і США, наприклад, виділяють гроші своїм громадянам, щоб вони мали звичайні доходи й підтримували звичний рівень життя. У такий спосіб заодно фінансують економіку. В Україні це неможливо, інакше ми збільшимо дефіцит бюджету. А друкувати гроші нам не рекомендовано, тому що це призведе до девальвації національної валюти, інфляції та ще більшого зниження рівня життя. У підсумку всю тяжкість цієї кризи, як завжди, українці винесуть на собі”, – зазначив Козак.
Він вважає, що зараз потрібно сконцентруватися на тому, як домогтися зростання економіки 2021 року.
“Падіння економіки України на 8,2% 2020 року – це базовий прогноз МВФ. Він може бути гіршим (за деякими оцінками, більше ніж 10%), якщо буде друга-третя хвиля захворювання і карантину або якщо економіка відновлюватиметься не за базовим сценарієм МВФ. Прогноз може бути і кращим. Є оцінки, що падіння відбудеться на рівні 5,6%. Але зрештою це не так важливо. Важливіше, яким буде 2021 рік. Цього року МВФ уже нам допомагає, ще будуть гроші від ЄС і Світового банку. Ми якось переживемо цей рік. А наступного знову почнеться боротьба за залучення іноземних інвесторів, щоб ми почали наздоганяти цивілізований світ. Чи з’явиться у нас можливість рости на 5–7–10% – питання. Якщо зростання не буде, ми надовго залишимося відсталою країною”, – резюмував Козак.
Нову програму співпраці з Україною виконавча рада МВФ схвалила 9 червня, ідеться про виділення $5 млрд. Програма фінансування має на меті допомогти економіці України в умовах кризи, спричиненої епідемією коронавірусної інфекції, “завдяки забезпеченню платіжного балансу та бюджетної підтримки, зберігаючи водночас досягнення і просуваючи невеликий набір головних структурних реформ, що гарантують повернення України до зростання після завершення кризи”.
10 червня у МВФ повідомили, що спрямували Україні перший транш кредиту в розмірі $2,1 млрд. За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Фонд не висував додаткових умов для отримання другого траншу. Він також зазначив, що до траншу МВФ прив’язано макроекономічну допомогу від ЄС на загальну суму €1,7 млрд, а також $1 млрд від Світового банку.