У США є дані про банківські перекази з рахунку, який контролює Головне розвідувальне управління Росії, на рахунок, пов’язаний із рухом “Талібан”, повідомила 30 червня газета The New York Times із посиланням на три пов’язані з розвідкою джерела.
За даними видання, американська сторона вважає це доказом, що Росія пропонувала талібам грошову винагороду за вбивство американських військовослужбовців у Афганістані.
Афганська сторона передала американцям дані допитів кількох афганських бізнесменів, яких заарештували протягом останніх пів року, з’ясувала NYT. Вважають, що вони були посередниками між ГРУ і талібами.
За інформацією журналістів, американські слідчі зараз зосереджені на вивченні щонайменше двох смертельних нападів на американських солдатів в Афганістані. Відомо, що один стався у квітні 2019 року: тоді під час вибуху біля авіабази Баграм загинуло троє американських військовослужбовців.
Двоє співрозмовників також розповіли виданню, що президент США Дональд Трамп сказав неправду, ніби розвідка не інформувала його про ймовірну змову. За їхніми даними, цю інформацію ще в лютому занесли в аналітичні матеріали, які щодня готують президенту.
NYT зауважило, що між різними спецслужбами США залишаються розбіжності щодо інформації про змову. За даними The Wall Street Journal, Агентство національної безпеки “рішуче не погоджується з оцінкою інших спецслужб, що Росія платила талібам за вбивство американських солдатів.
27 червня The New York Times уперше повідомила, що, за даними американської розвідки, російська військова розвідка таємно заохочувала рух “Талібан” до вбивства військових із західних країн, зокрема зі США. 29 червня матеріал про це опублікувала газета The Washington Post. За її інформацією, жертвами ймовірної змови стали кілька осіб.
Росія й “Талібан” відкинули інформацію про змову. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що це “повна нісенітниця”.
Американський президент заявив, що розвідка США не вважає достовірними дані про причетність РФ до вбивств американських військових в Афганістані.
США ввели війська в Афганістан після терактів 11 вересня 2001 року. Рішення підтримали близькі союзники США. Офіційно проголошеною метою війни було знищення військової структури “Аль-Каїди” і позбавлення цієї терористичної організації позицій в Афганістані через усунення від влади в Кабулі руху “Талібан”. Зараз під контролем талібів більше ніж половина території Афганістану.
29 лютого 2020 року США і рух “Талібан” підписали угоду про початок мирного процесу в Афганістані. Вона передбачає поступове виведення іноземних військ з Афганістану за умови, що вони виконають свою частину угоди: розпочнуть переговори з афганським урядом, дотримуватимуться перемир’я і перешкоджатимуть використанню території Афганістану для діяльності, яка загрожує безпеці США та їхніх союзників. Якщо таліби, які залишилися, виконають свою частину угоди, американські війська мають покинути Афганістан протягом 14 місяців.
9 березня стало відомо про початок виведення американських військ з Афганістану. Протягом наступних чотирьох із половиною місяців кількість американських військових в Афганістані має зменшитися з 13 тис. до 8,6 тис.