Урятувати Білорусь від поглинання Росією неможливо, майбутнє цієї країни залежить виключно від президента Росії Володимира Путіна. Про це в інтерв’ю “Фактам” сказав російський історик, який живе у США, Юрій Фельштинський.
“Аншлюс Білорусі Росією це, як не сумно, прерогатива Росії. Путін може анексувати Білорусь завтра, якщо захоче. Заступитися за цю країну ніхто не зможе. Звичайно, буде опір. Звичайно, будуть жертви. Звичайно, буде осуд Росії Євросоюзом (за мовчазної підтримки Путіна [президентом США Дональдом] Трампом)”, – прогнозує історик.
Путін готовий до можливих жертв у зв’язку з окупацією сусідньої країни, вважає він.
“Білорусь, у розумінні Путіна, нікуди від нього не втече. Єдина ситуація, за якої Білорусь “тікає”, – це якщо до влади приходить новий уряд, який швидко вступає спочатку до ЄС, а потім у НАТО. Але швидко вступити нікуди не можна. Це довгий бюрократичний процес”, – зазначив Фельштинський.
За його словами, на ситуацію щодо Білорусі накладає відбиток наближення виборів президента США.
“Якщо Трамп програє, Путіну варто поквапитися з окупацією Білорусі. Якщо Трамп залишиться на другий строк – можна не поспішати”, – сказав Фельштинський.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Путін був серед тих, хто першим привітав Лукашенка з перемогою, – наступного дня після виборів, ще до оголошення офіційних результатів.
Лукашенко заявив, що Росія за першого запиту надасть Білорусі “всебічну допомогу” задля гарантування безпеки. Путін розповів, що Росія сформувала резерв із силовиків для допомоги білоруській владі.
16 вересня до Білорусі прибула військова делегація з РФ на чолі з міністром оборони Сергієм Шойгу.