Епідемія заворушень: Що відбувається у містах США після трагедії в Міннеаполісі

Ім’я Джорджа Флойда, схоже, стане (якщо вже не стало) прозивним. Його вбивство в Міннеаполісі стало каталізатором настільки масштабних протестів, що вони вже встигли вийти поза межі США. І тривають досі. На жаль, не тільки протести. Але і речі гірші.

У США поліцейський убив афроамериканця Джорджа Флойда. Це сталося під час затримання. Флойда підозрювали у використанні “підробленого платіжного засобу”, його зупинили, “скрутили”, а один із поліцейських сильно натиснув йому коліном на горло. 

Флойд намагався сказати, що не може дихати, але ніхто не послухав. Зрештою афроамериканець помер. А його слова “I can’t breathe” стали головним гаслом протестів, які спалахнули пізніше. Протестів настільки масових, що вони вийшли з-під контролю. І вилилися в масштабні випадки мародерства, зіткнення з поліцією, вандалізм та інше. 

Вже відомо про загибель кількох осіб. Протести тривають, вони розширилися практично на всі Штати. І навіть вийшли поза їх межі. На жаль, вандалізм і мародерство тривають теж.

Президент США Дональд Трамп критикує губернаторів. Називає те, що відбувається, “внутрішнім тероризмом”. І загрожує “жорстко вирішити питання”.

У Вашингтоні,  а також 40 інших містах країни вже оголошено комендантську годину. Мобілізовано Нацгвардію.

Ми не дарма почали з досить довгого вступу. Все це необхідно для розуміння всієї серйозності ситуації. А ситуація настільки серйозна, що, наприклад, брат убитого Джорджа Флойда вже закликав до миру. І попросив припинити безчинства. Втім не тільки він. 

Добре, пройдемося трохи бунтівними містами. 

Нова хвиля протестів у США

Після того як в Міннеаполісі (де і почалися протести) спалили будівлю банку і кілька інших великих будівель, масові заворушення почалися і в інших американських містах.

Так, в Нью-Йорку демонстранти підпалили поліцейський автомобіль. На Мангеттені і в Брукліні почалися погроми магазинів і мародерство. Сталися сутички між протестувальниками та правоохоронцями. Повідомлялося про постраждалих.

У Нешвіллі (штат Теннессі) підпалили будівлю мерії і суду. У Чикаго почалися масові погроми і грабежі, а протести переросли у сутички з поліцією. Напади на поліцію відбувалися і в Лос-Анджелесі. Натовпи демонстрантів підпалювали поліцейські машини, спустошували і грабували магазини. А в Атланті закидали поліцейських петардами.

У Вашингтоні, у сквері Лафаєт, розташованому біля офіційної резиденції президента США, демонстранти палили вогнища, підпалили кілька будівель і сміттєвих контейнерів, почали громити автомобілі і навколишні магазини. Вони також підпалили Єпископальну церкву Святого Іоанна, розташовану неподалік від Білого дому, але вогонь рятувальникам вдалося швидко погасити.

За інформацією ЗМІ, 29 травня, коли біля Білого дому почалися протести, президент США Дональд Трамп сховався в бункері і пробув там близько години. Разом з ним були його дружина Меланія і молодший син Беррон.

Заклик до миру

Після того як всі усвідомили масштаб того, що відбувається, багато хто почав закликати демонстрантів заспокоїться. Наприклад, брат загиблого афроамериканця Джорджа Флойда, Терренс, закликав учасників акції протестів по всій країні до миру. 

Терренс вшанував пам’ять брата хвилиною мовчання біля встановленого людьми пам’ятника з квітів. Після цього він звернувся до натовпу через мегафон.

“Я розумію, що ви всі засмучені. Але я сумніваюся, що ви хоча б наполовину так само засмучені, як я… Я знаю, що брат не хотів би, щоб ви все це робили. Будь ласка, будьте мирними”, – сказав брат загиблого афроамериканця.

Реакція влади

Через протести на території приблизно 40 американських міст було оголошено комендантську годину. 30−31 травня Лос-Анджелес, Вашингтон, Маямі, Детройт, Філадельфія, Атланта, Сіетл, Чикаго, Піттсбург, Міннеаполіс і багато інших мегаполісів один за іншим оголошували заборону на вуличні демонстрації в нічний час. У більшості випадків комендантська година починається в період з 19:00 до 23:00 і завершується о 05:00 або 06:00.

За інформацією Reuters, востаннє комендантську годину в США доводилося запроваджувати настільки масово більше ніж 50 років тому — після вбивства Мартіна Лютера Кінга-молодшого в 1968 році.

До міст Сент-Пол, Міннеаполіс і найближчих передмість відправили понад 500 бійців Національної гвардії. Пізніше Нацгвардію почали залучати й в інших регіонах США. Станом на 1 червня близько 16 тис. військовиків Національної гвардії було розгорнуто для боротьби із заворушеннями в 24 штатах і Вашингтоні. Почалися масштабні протистояння з протестувальниками.

В Індіанаполісі вогнепальні поранення дістали щонайменше п’ять осіб, з них троє загинули. При цьому співробітники правоохоронних органів у інцидентах зі стріляниною участі не брали. Ще одного чоловіка вбили в Луїсвіллі (штат Кентуккі) під час сутички між протестувальниками та правоохоронцями. Два співробітники федеральної служби охорони США дістали вогнепальні поранення під час протестів у місті Окленд (штат Каліфорнія). В результаті один з них помер. А у Філадельфії поранення отримали щонайменше 13 поліцейських.

У Вашингтоні правоохоронці розігнали протестувальників від Білого дому, використовуючи сльозогінний газ і кийки. Примітно, що розгін стався під час виступу Дональда Трампа в саду біля Білого дому. Трамп пригрозив, що залучить військовків для припинення заворушень на вулицях, якщо влада міст і штатів не придушить їх сама.

За словами американського лідера, заворушення в США є актом внутрішнього терору, а не мирними протестами.

“Знищення невинних життів і пролиття безневинної крові – це злочин проти людяності і проти Бога”, – зазначив він.

Президент нагадав, що під час протестних акцій вандали громили магазини, поліцейські відділення, церкви, а також спаплюжили Меморіал Лінкольна та Меморіал Другої світової війни. 

“These are not acts of peaceful protest. These are acts of domestic terror.” pic.twitter.com/ht7uLFgJRx

  The White House (@WhiteHouse) June 1, 2020

Після виступу Трамп вийшов за територію Білого дому, перетнув площу Лафаєт і сфотографувався з Біблією біля єпископальної церкви Святого Іоанна.

При цьому, за даними СNN, для того щоб Трамп влаштував фотосесію, протестувальників розігнали сльозогінним газом. 

При цьому джерело видання уточнило, що фотосесію влаштували зокрема й тому, що Трамп розлютився через повідомлення про те, що він ховався в бункері під час протестів, і хотів, щоб його бачили поза межами Білого дому. У самому Білому домі зазначили, що протестувальників розігнали після кількох попереджень та через недотримання демонстрантами комендантської години.

Єпископ церкви Святого Іоанна Маріанн Будді висловила думку, що Трамп використовував храм як “тло для повідомлення, яке несумісне з ученням Христа і цінностями нашої церкви”. Головний єпископ Єпископальної церкви США Майкл Каррі також засудив фотосесію президента, заявивши, що той використовував церкви для власних політичних інтересів.

На цьому Трамп не зупинився

Спочатку американський президент поклав відповідальність за радикалізацію “расових” протестів на членів антифашистського руху (ANTIFA) і заявив, що в США цю організацію визнають терористичною.

The United States of America will be designating ANTIFA as a Terrorist Organization.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 31, 2020

Трохи пізніше американський президент закликав глав регіонів використовувати сили Національної гвардії, щоб придушити протести, і запропонував застосовувати жорсткі заходи до протестувальників.

“Ви повинні заарештувати людей, ви повинні вистежувати людей, ви повинні посадити їх до в’язниці на 10 років, і ви більше ніколи не побачите цю погань знову”, – зазначав Трамп.

Що в підсумку

За час протестів було затримано понад 4 тис. осіб. За інформацією ЗМІ, серед затриманих у Нью-Йорку виявилася дочка мера міста Білла де Блазіо К’яра. Загинуло кілька людей.

Та хоча на більшій частині території США протести і заворушення тривають, у деяких регіонах ситуація все ж потроху стабілізується. Так, у Чикаго ніч на 2 червня пройшла спокійно. 

Втім, судячи з усього, це ще не кінець. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *