Прокурори Офісу генерального прокурора спільно зі слідчими Державного бюро розслідувань повідомили про підозру колишньому заступникові голови правління банку “Фінанси та кредит”, його підозрюють у розтраті 2,5 млрд грн. Про це 22 жовтня поінформувала пресслужба Офісу генпрокурора України.
За даними слідства, офшорна компанія, пов’язана з власником банку, з 2007-го до 2014 року відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Між українським банком та іноземними банками було укладено договори застави на суму понад $113 млн. Цими договорами український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.
“У 2015 році через невиконання зобов’язань офшорною компанією за кредитними договорами іноземні банки стягнули з рахунків українського банку близько $113 млн, що на той час було еквівалентно 2,5 млрд грн”, – указано в повідомленні.
Такі дії, на думку Офісу генпрокурора, вплинули на ліквідність банку, це позначилося на його платоспроможності та сприяло початку процедури ліквідації фінустанови.
У серпні 2019 року співробітники Державного бюро розслідувань оголосили про підозру двом топменеджерам банку колишнього народного депутата Костянтина Жеваго “Фінанси та кредит” у справі про розтрату 2,5 млрд грн. Цей банк було засновано 1990 року, входив у десятку найбільших банків України. У 2015 році в банку відкликали ліцензію і розпочали його ліквідацію. За рішенням Фонду гарантування вкладів фізосіб вона триватиме до кінця 2020 року. До цього про підозру повідомили ще семи колишнім менеджерам фінустанови, четверо з них перебувають у розшуку, розповіли у ДБР.
У справі про розтрату Жеваго викликали у ДБР на 27 вересня, але він не з’явився. Пресслужба бізнесмена повідомила “Економічній правді”, що він лікується за кордоном. 27 вересня підозру в розтраті та відмиванні грошей Жеваго оголосили заочно.
1 жовтня Шевченківський райсуд Києва задовольнив позов Національного банку України про стягнення з Жеваго 1,539 млрд грн у рахунок погашення заборгованості банку за надані раніше кредити рефінансування.
За даними “Української правди”, екснардепа також повідомили про підозру в недостовірному декларуванні доходів.
28 жовтня пресслужба Ferrexpo повідомила, що Жеваго покинув пост гендиректора групи компаній і має намір “зосередитися на вирішенні деяких питань в Україні щодо одного з бізнесів, яким він володів до 2015 року”.
5 листопада директор Державного бюро розслідувань Роман Труба розповів, що Жеваго перебуває в одній із країн Європи.
Група компаній Ferrexpo займається видобуванням і продажем залізної руди. У рейтингу найбагатших громадян України, опублікованому журналом НВ наприкінці жовтня 2019 року, Жеваго зі статками $744 млн посідає дев’яте місце.
Він обирався народним депутатом III–VIII скликань. На позачергових виборах до Верховної Ради 2019 року в мажоритарному окрузі №150 у Полтавській області він програв кандидату від “Слуги народу” Олексієві Мовчану.
Банк “Фінанси та кредит” заборгував Нацбанку України 6,6 млрд грн за кредитами рефінансування, про це у грудні 2019 року сторони заявили в НБУ.