– Серед усіх керівників митниці, як ви вважаєте, хто був найменш корумпованим, найадекватнішим і хоча б приблизно на своєму місці?
– Ну, я скажу так: я став директором департаменту у 2008 році. Тобто до цього я обіймав менші посади, починаючи з інспектора, тому мені важко судити про тих керівників, які були до 2008 року, а за чутками судити не хотілося б…
Не торкаючись того, що відбувалося до 2008 року, я думаю, що вашому запитанню найбільше відповідає Валерій Іванович Хорошковський. Хоч він теж не був митником, але дуже швидко розбирався в суті питання і жорстко адміністрував, контролював виконання поставлених завдань. До того ж завдання, які нам здавалися нездійсненними, ми виконували, і досі з ними митниця працює.
– Сьогодні дуже багато обговорюють питання появи “офісу контрабанди”, або “тіньового офісу контрабанди”. Ви можете пояснити простою, доступною мовою, що таке “офіс контрабанди”?
– Так. Назва “офіс контрабанди” зараз дуже часто лунає. Я не думаю, що він має вигляд окремої будівлі з функціонерами в ньому. Я думаю, що це побудована система ручного управління митницею і процесами всередині митниці. Метою якої є зменшення платежів до бюджету та переспрямування грошей у кишені чиновників тощо. Ті процеси, які відбуваються зараз на митниці, наштовхують на думку, що, напевно, все-таки такі схеми зараз активно будують.
– По суті, це злодійство.
– Ну звичайно!
– Після звільнення Макса Нефьодова, після вашого звільнення на митниці почали відбуватися якісь події. Чи можна виділити точково, що зараз відбувається, які зміни?
– Я сказав би, що одна з основних – це кадрова революція. Я хочу сказати із власного досвіду, що, коли я приносив кандидатури міністру фінансів, він дуже часто ставив мені запитання, що у мене тут такий-то кандидат, тобто щодо нього такі і такі питання, що він працював із тим-то і тим-то, за ним є якийсь шлейф.
Ці кандидатури, подані мною, висіли в Мінфіні місяць, два, три, і їх так і не було погоджено. А нове керівництво ці “подання” відкликало. Водночас зараз ми бачимо, що міністр фінансів заявляє, що його не цікавить бекграунд цих кандидатур, які він погодив нібито технічно, і буде дивитися, як вони працюватимуть. Що змінилося, у чому різниця? Чому такий різний підхід?
– Чи правильно я розумію, що ті люди, яких погоджують зараз, їхня репутація, м’яко кажучи, далека від ідеальної?
– Міністр відкрито заявляє про те, що він технічно погоджує пропозиції на керівника митної служби, а їхня історія його не цікавить. Виходить, що в той час, коли я працював і ми не займалися з керівниками митниць, усіх, кого я подавав на керівників митниць і їх призначали – у нас із ними з усіма була відверта розмова – запитайте у них, що ми нічого не збираємо, що ми не носимо жодні сумки нагору, ми працюємо так, як належить за законом.
Виходить, що така робота була комусь невигідною, всю команду потрібно було відсунути, можливо, навіть звільнити, щоб завести нових людей, які робитимуть так, як буде потрібно. Я думаю, що нескладно поцікавитися у бізнесу, які зараз умови роботи на митниці, скільки коштує перетягнути фуру через західний кордон, скільки коштує перетягнути контейнер через Одеський порт, зрозуміло, неофіційних платежів, звичайно ж. І все стане на свої місця.
Я наведу один приклад. Мені недавно показали смс із тарифами на переміщення контейнера з турецьким або китайським товаром через Одесу. Залежно від виду товару за контейнер треба сплатити 100–200–500 доларів. За ці гроші через кордон можна перевезти, сплативши мінімальні платежі в бюджет, який завгодно товар.
Західний кордон: ми регулярно бачимо інформацію про затримання різного товару, який переміщують через кордон, – Львів, Волинь…. Про що це свідчить? Це ж неможливо, щоб такі дії відбувалися раптово, неорганізовано. Судячи з усього, оскільки не було таких явищ за Нефьодова, не було таких явищ при мені, судячи з усього, зміна складу була метою для того, щоб створити можливість побудувати таку схему.
Чи бачить це міністр фінансів, чи розуміє прем’єр-міністр, що відбувається? Мали би бачити і розуміти, й інші органи контролю мають бачити це і розуміти.
– Чи правда, що Геннадій Романенко, який є кумом одіозного Ігоря Калєтніка, та Ігор Рєзнік, який є кумом помічника Олександра Грановського… Саме Романенка і Рєзніка називають зараз головними конструкторами й ідеологами тіньового “офісу контрабанди”, який вибудовують наразі в Україні?
– Не має значення, хто кому кум. Справа в іншому, зараз нинішнє керівництво митної служби дуже активно діє в напрямі розвалу тієї митної системи, яка була досі, і побудови корумпованої вертикалі.
І все, що зараз відбувається, дуже скидається на ситуацію з побудовою системи конвертаційних центрів за Януковича, всі й усе бачили тоді і мовчали, точно так само й зараз – усі це бачать! Це бачать і митники – запитайте будь-якого митника – це бачить бізнес, він відчуває це на своїй шкурі!
Тому, чому це відбувається, чому всі бачать і мовчать – я не знаю, потрібно запитати у міністра фінансів, у прем’єр-міністра, можливо, у правоохоронних органів, у керівництва держави: чому ніхто не реагує на те, що відбувається!?
– Скільки крадуть на митниці сьогодні?
– За різними оцінками, бюджет втрачає на митниці від одного до 3 млрд доларів на рік. Це 250 млн доларів на місяць! Це мільйони, десятки мільйонів бюджет втрачає, а хтось заробляє їх щодня, щохвилини.
Ось поставте собі це запитання: ви хотіли б втратити таку можливість? Відповідь очевидна! Ніхто не хоче таку можливість втрачати! Ми з вами розмовляємо тут, а за цей час хтось поклав до кишені мільйон доларів або п’ять! Це реальні суми, це реальні речі, це відбувається постійно і щодня.
Ми спробували ці гроші переспрямувати в бюджет, якоюсь мірою у нас це вийшло, і де ми зараз? У нас відбирають посади, нас звільняють, нас не пускають на роботу. А ті, хто вибудовує схеми і вертикаль, – у них усе добре, вони дістають просування по службі, заробляють гроші – і всіх усе влаштовує!
Де справедливість? Кому потрібна та правильна митниця, яка працюватиме на державу!?
– Як сильно правоохоронні органи загрузли в корупції на митниці? Наприклад, Служба безпеки України? Мені розповідали дуже впливові люди, що без СБУ на митниці не роблять нічого, це правда?
– Правоохоронні органи, зокрема СБУ, мають специфічні функції, надані законом, і тому, звичайно, завжди вони щільно взаємодіяли з митницею. У межах контролю вантажів, які переміщують, у розслідуваннях якихось злочинів митниця завжди надавала і надає за запитом усі необхідні документи, які були підставою для пропуску тих чи інших товарів на територію України.
Заперечувати вплив правоохоронних органів на всі ці процеси, які відбувалися на митниці, просто неможливо. Вони мають права набагато ширші, ніж митники. Митниця не є правоохоронним органом, і завжди можна змусити керівника митниці або керівника підрозділу посадити на гачок і маніпулювати, змусити робити те, що потрібно.
– Тобто СБУ впливає на роботу митниці?
– Звичайно!
– Володимир Зеленський стає президентом. СБУ продовжує контролювати контрабанду?
– Думаю, що ситуація тоді змінилася, ми не бачили якихось яскравих повідомлень про порушення, затримання. Можу розповісти про свій досвід, коли я був керівником митниці, у мене була дуже щільна взаємодія зі співробітниками Служби безпеки України, вони нам і в напрямі контролю митної вартості товару, у різних напрямах допомагали. Я реально відчував підтримку з боку служби.
– Ми ж говоримо про те, що зараз створюють “офіс контрабанди”, і це видно неозброєним поглядом. Що тоді змінилося протягом останніх кількох місяців? Не можуть же створювати “офіс контрабанди” у країні, щоб СБУ була не в курсі? Щось змінилося?
– Не можуть, звичайно, не можуть. Якщо відбуваються такі рухи в країні, як побудова “офісу контрабанди”, схем на митниці, я думаю, що всі правоохоронні органи, зокрема і Служба безпеки, про це знають або мають знати. Вони не можуть про це не знати!
– Що змінилося?
– Потрібно запитати у них, запитайте!
Джерело: Vlad Sydorenko / Facebook
Повну версію інтерв’ю Ігоря Муратова дивіться за посиланням.