Через економічну кризу, спричинену пандемією коронавірусу, українці збідніли й почали витрачати накопичені заощадження. Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
“На нас чекає не тільки друга хвиля коронавірусу, а друга хвиля банкрутств підприємств, які знайшли сили відкритися після карантину, але не витримали. Особливо у сфері послуг закриється приблизно 20% підприємств. Ця тенденція також торкнеться транспортних компаній і сфери будівництва. Нинішнє падіння економіки інертне. Воно не швидко почалося і не швидко закінчиться. У підсумку в молодих членів Кабінету Міністрів виникла ілюзія: раз дозволили працювати, почнеться економічне зростання. Це не так. Люди фундаментально збідніли. Уперше за три роки українці почали проїдати те, що накопичили раніше. Більше ніж 5% попередніх заощаджень проїдають, бо витрати більші, ніж заробіток. Так що трохи передчасний оптимізм, хоч він і не зашкодить”, – пояснив Савченко.
За його словами, уповільнення темпів економічного падіння було пов’язане з низькими цінами на нафту.
“Є хибне розуміння, що криза у другому кварталі закінчилася і падіння припинилося. Дійсно, порівнюючи другий квартал цього і попереднього років, ми бачимо падіння на 11%. На те була сприятлива кон’юнктура зовнішнього ринку: імпорт у нас упав удвічі більше, ніж експорт. Якби не цей фактор, падіння було б на 15%. Помилково очікувати, що у третьому кварталі буде зростання. Мій прогноз – буде падіння приблизно 10%. Тому що сприятлива кон’юнктура, коли ціни на нафту були мінімальними, минула. Зараз ціни на нафту збільшуватимуться і ми вже почали закуповувати газ”, – зазначив економіст.
Він вважає, що за два роки Україна може вийти на докризовий рівень розвитку.
“На мою думку, ми дістанемося дна до жовтня. Потім до кінця року буде стагнація на дні та, найімовірніше, тільки з наступного року дійсно може початися економічне зростання. Яке? Це залежить від уряду і Національного банку. Можливо, традиційне – дуже повільне по 3%, щоб за три роки вийти на компенсацію падіння. Але, на мою думку, ми можемо рости швидше і за два роки вийти на рівень минулого року”, – розповів Савченко.
6 серпня в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України повідомили, що падіння ВВП у другому кварталі 2020 року проти другого кварталу 2019-го становить 11%. Отже, падіння було на три процентні пункти менше, ніж очікували. На думку Мінекономіки, Україна пройшла пік кризи, спричиненої пандемією коронавірусної інфекції.
За прогнозами уряду, ВВП України 2020 року впаде на 4,8% за інфляції 6,8%. Всесвітній банк вважає, що економіка України впаде на 3,5%. Водночас Міжнародний валютний фонд вважає, що ВВП України цього року скоротиться на 8,2%, 2021-го – виросте на 1,1%, 2022-го – на 3% . На докризовий рівень економіка вийде не раніше ніж 2023 року, вважають у МВФ.