Поліція затримала за підозрою в пошкодженні стародавньої пам’ятки двох екоактивістів: 21-річну студентку Оксфорду Ніам Лінч та 73-річного Раджана Найду з Бірмінгема.
В Англії двоє екоактивістів з кліматичного руху Just Stop Oil розпилили порошкову фарбу помаранчевого кольору на Стоунгендж, якому вже приблизно 5000 років. Про це повідомляють BBC та сама організація Just Stop Oil, передає Суспільне Культура.
Ця акція відбулася 19 червня близько 12-ї години — за день до початку святкування літнього сонцестояння на Стоунгенджі.
Організація Just Stop Oil заявила, що помаранчева порошкова фарба була кукурудзяним борошном, яке швидко змиється дощем.
Однак влада Великої Британії рішуче засудила цей інцидент. Прем’єр-міністр Ріші Сунак назвав його “ганебним актом вандалізму”, а лідер лейбористської партії Кейр Стармер вважає кампанію Just Stop Oil “жалюгідною”.
Майк Піттс, археолог і автор книги “Як будували Стоунгендж”, вважає, що наслідки акції потенційно досить тривожні. За його словами, поверхні мегалітів, які протягом десятиліть були захищені, дуже чутливі: вони повністю вкриті доісторичними позначками (деякі й досі не повністю вивчені), тож будь-яке пошкодження поверхні каменів викликає величезне занепокоєння.
>Екоактивісти покрили Стоунхедж помаранчевою фарбою. Just Stop Oil
Чого вимагають екоактивісти
Протестувальники вимагають, щоб новий парламент Великої Британії узгодив з іншими урядами спільний план припинення видобутку і спалювання нафти, газу і вугілля до 2030 року.
У заяві Just Stop Oil йдеться про те, що напередодні уряд Великої Британії пообіцяв виконати початкову вимогу екозахисників — “ніякої нової нафти і газу”. Втім, тепер вони стверджують, що цього недостатньо, і просять владу підписати угоду про поступову відмову від викопного палива.
Організація пообіцяла залучити до спротиву активістів з Австрії, Канади, Норвегії, Нідерландів та Швейцарії, якщо парламенти цих країн теж не вживатимуть значущих заходів. Зазначають, що схожі акції протесту можуть повторитися цього літа в інших місцях світу, які мають “ключове значення для економіки викопного палива”.
“Стоунгендж під час сонцестояння — це вшанування світу природи, але подивіться, в якому він стані! Ми всі маємо право на життя, вільне від страждань. Але постійне спалювання нафти, вугілля і газу призводить до смерті та страждань у безпрецедентних масштабах. Настав час подумати про те, що наша цивілізація залишить після себе — який наш спадок?” — наголосила Ніам Лінч.
Інший учасник акції, Раджан Найду, теж висловився на цю тему:
“Або ми покінчимо з епохою викопного палива, або епоха викопного палива покінчить з нами. Як і п’ятдесят років тому, коли світ використовував міжнародні договори, щоб зменшити загрозу ядерної зброї, сьогодні світ потребує Договору про нерозповсюдження викопного палива. Помаранчеве кукурудзяне борошно скоро змиє дощ. Але не змиє нагальну потребу в ефективних діях уряду для пом’якшення катастрофічних наслідків кліматичної та екологічної кризи. Підпишіть договір!”
Читайте також: Обгорілі книжки з “Фактор-друку” поїдуть на виставку в США