Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон виступив проти знесення пам’ятників історичним діячам, до якого закликають деякі учасники акцій протесту проти расизму, що почалися в різних країнах після загибелі у США афроамериканця Джорджа Флойда від рук поліції. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
Під час протестів вандали за допомогою балончика з фарбою закреслили прізвище прем’єр-міністра Вінстона Черчилля на табличці і залишили там замість цього напис “був расистом”. У Брістолі протестувальники знесли й кинули у воду статую Едварда Колстона, який XVII століття розбагатів на торгівлі західноафриканськими рабами.
Мер Лондона Садік Хан наказав переглянути статуї і назви вулиць британської столиці стосовно расизму.
“Статуя Вінстона Черчилля на площі Парламенту є постійним нагадуванням про його здобутки у справі порятунку цієї країни й усієї Європи від нацистської та расистської тиранії”, – заявив Джонсон. Водночас він визнав, що іноді Черчилль висловлював думки, “неприйнятні для нас сьогодні”.
На його думку, пам’ятники є нагадуванням про історію і вчать минулому з усіма його помилками.
“Ми не можемо зараз намагатися редагувати або піддавати цензурі наше минуле. Ми не можемо вдавати, що в нас інша історія. Статуї в наших містах було побудовано попередніми поколіннями. У них були різні думки, різне розуміння добра і зла. Але ці статуї вчать нас нашого минулого з усіма його недоліками. Руйнувати їх – означає брехати про нашу історію і збіднювати освіту майбутніх поколінь”, – підкреслив Джонсон.
Про масові протести Джонсон зауважив, що, хоча й поділяє обурення людей щодо загибелі Флойда і проблеми расизму, нинішні акції протесту “взяли під контроль екстремісти, схильні до насильства”. Він закликав британців не брати участь у протестах.
https://www.facebook.com/borisjohnson/posts/10157554013236317
6 червня в Лондоні відбулася акція “Справедливість заради Джорджа Флойда”. Демонстрація відбулася, незважаючи на те, що уряд і поліція Британії рекомендували не брати участь жителям у масових зборах. Унаслідок цього постраждали 23 поліцейські, зокрема співробітниця кінної поліції, яка впала з коня. Було заарештовано 14 порушників.
Акції протесту проти расизму прокотилися по всьому світу після смерті афроамериканця Джорджа Флойда в американському Міннеаполісі. Він помер 25 травня після жорсткого затримання поліцейськими. Судмедекспертиза підтвердила, що смерть настала внаслідок удушення (співробітник поліції коліном притиснув Флойда до асфальту, ставши йому на шию).
Загибель чоловіка спровокувала масові протести (які нерідко супроводжують заворушення й акти вандалізму) спочатку в Міннеаполісі, а пізніше – і в інших американських містах.
Унаслідок сутичок у дев’яти американських штатах загинули 11 осіб, серед них – як поліцейські, так і демонстранти.
Чотирьом співробітникам поліції Міннеаполіса, які брали участь у затриманні Флойда, висунули обвинувачення.