Ексмер Харкова й колишній народний депутат від Опозиційного блоку Михайло Добкін повідомив, що саме він є ініціатором нової кримінальної справи проти лідера партії “Європейська солідарність” Петра Порошенка, яке стосується отримання томосу про автокефалію Православної церкви України. Відповідну заяву він опублікував 18 червня у своєму Telegram.
У заяві до Держбюро розслідувань Добкін звинуватив Порошенка в “нехтуванні фундаментальних прав і свобод громадян і зловживанні службовими обов’язками”.
“Маніпулюючи прагненнями православної спільноти України до об’єднання, Порошенко використовував церковні організації та релігійне протистояння для досягнення перемоги на виборах 2019 року. Такі злочинні дії Порошенка викликали загострення релігійного (міжконфесійного) протистояння та ворожнечі в державі”, – ідеться в документі.
Крім того, Добкін заявив, що Порошенко нібито втручався у справи церкви, закликав до необхідності такого втручання новообраного президента Володимира Зеленського, нав’язував думку, яка з церков є правильною, використовував томос в особистих інтересах із залученням бюджетних коштів і висловлював відкриту нетерпимість до Української православної церкви Московського патріархату.
На думку екснардепа, дії п’ятого президента “становлять небезпеку для соціального миру і політичної стабільності в Україні та містять ознаки кримінальних діянь, передбачених ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками), 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України”.
18 червня Порошенко заявив, що став фігурантом кримінального провадження “за розпалювання міжрелігійної ворожнечі шляхом отримання томосу і створення Православної церкви України”. За даними ЗМІ, провадження було відкрито за заявою почесного патріарха Православної церкви України Філарета. Його претензія була в тому, що “гроші, які отримувала Українська православна церква Київського патріархату насамперед від своїх закордонних представництв, після створення ПЦУ сплачуються в Константинополь”.
У ДБР підтвердили, що 2019 році СБУ відкрила провадження “за заявою парафіян Київського патріархату УПЦ на незаконні дії низки вищих посадових осіб, які вчинили дії, спрямовані на розпалювання міжрелігійної ворожнечі при створенні ПЦУ”. Надалі СБУ передала справу ДБР.
У ПЦУ розслідування назвали спробою тиску на помісну українську церкву.
Православну церкву України було створено на об’єднавчому соборі 15 грудня 2018 року через злиття УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив предстоятелю ПЦУ Епіфанію у Стамбулі.
Незабаром між новоствореною церквою і Філаретом, який до собору очолював УПЦ КП, стався публічний конфлікт. Філарет стверджує, що до створення ПЦУ була домовленість: Епіфаній представлятиме церкву у світі, а внутрішніми справами церкви буде займатися Філарет, але цю домовленість нібито було порушено. Після цього Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і допустив відділення УПЦ КП від ПЦУ. Він також звинувачував Порошенка, який активно брав участь у процесі створення ПЦУ, у порушенні домовленостей.
“Мені всі говорили, що Порошенкові не треба вірити. Бо він говорить неправду. Але… Я йому повірив. Тепер переконався, що вірити йому не можна. Так, він людина віруюча, але церква йому була потрібна найперше для того, щоби вдруге стати президентом. Томос не поміг”, – сказав ієрарх у грудні 2019 року.