День пророка Іллі: Народні традиції та значення свята

У народі вірять, що якщо цього дня гримить, то це Ілля їздить небом у вогняній колісниці

Сьогодні віряни святкують останнє літнє свято – День пророка Іллі. Цього дня завжди молилися про позбавлення від посухи. Ільїн день зазвичай випадав на межу сезонів і вважався серединою літа, коли час наближається вже до зими. Чим відомий пророк Ілля і які традиції існують у цей день, читайте у нашому матеріалі.

Єдиний із пророків, якого забрали на небеса живим

У народі вважалося, що Ілля – один із найсуворіших пророків, володар дощів, грому і блискавок, покровитель воїнів. Одночасно Ілля щедрий, бо посилає на землю родючість, його молитви, згідно зі Святим Писанням, повертали до життя людей.

На іконах Ілля часто зображується на вогняній колісниці. Святий Ілля – єдиний із пророків, що живим потрапив до Царства Небесного, у кінці його земного шляху до нього спустилася вогняна колісниця, запряжена чотирма кіньми, і забрала на небо.

Пророк Ілля народився у Фесвії Галаадській за 900 років до Різдва Христового. Згідно з переказами, коли народився Ілля, його батько мав видіння: благообразні мужі вітали немовля і сповивали його вогнем. Пророк дійсно присвятив себе Богу, жив у пустелі, постував, молився.

Його завдання було у тому, щоб проповідувати ім’я Боже серед язичників. Вважалося, що своїми чудесами він переконував цілі народи. Один із таких випадків у Писанні – чудеса під час царювання язичницького царя Ахава. Для напоумлення царя пророк вразив землю трирічною посухою, а потім довів існування Бога язичникам сходженням вогню на жертовні камені.

Ще одне диво – у домі вдови Ілля воскресив її сина, який помер від хвороби. Поки пророк був у домі, там не вичерпувалося масло в глечику і не закінчувалася борошно.

Народні традиції

Прикмети на святого Іллі просто неможливо оминути. Цей день просто обріс різними повір’ями та легендами, вірити в це чи ні – це ваша справа, але деякі з них просто геніальні. Цього дня зазвичай ідуть дощі з громом, і у народі вірять, що це Ілля-пророк возить небесним шляхом у вогняній колісниці свої громи з Києва до Єрусалима.

У народі цей день вважається стиком двох сезонів, закінчується літо і починається осінь: “на Іллю зима з літом бореться”, “на Іллю до обіду літо, після обіду — осінь”.

До Іллі закінчували сінокіс і переходили до жнив. Також Іллю вважали покровителем хліборобів.

Якщо ви у цей день потрапите під дощ, то, за повір’ями, запасетеся здоров’ям на весь рік. Дощова вода цього дня вважається незвичайною і здатною вилікувати негаразди. Якщо йде дощ із грозою, то дощову воду збирали і вважали цілющою.

Вважалося, що під час дощу на Іллі не можна кричати, бігати, стояти під деревом, інакше влучить блискавка.

Ще одна прикмета – цього дня не можна купатися, бо вода стає холоднішою: “до Іллі люди купаються, а після нього з річкою прощаються”. Однією з причин раптового охолодження води вважалося те, що Ілля їздить на конях  небом, і від швидкого бігу один з коней втрачає підкову, яка падає у воду, і, відповідно, вода холоднішає. Є ще одна народна легенда про Іллю та воду, але ми серйозне видання, тому просто погугліть її самі.

Вважалося, що глухий грім на Іллю віщує невеликий дощ і, навпаки, сильна злива почнеться, якщо на Іллю чути гучний грім. Також дощ цього дня віщує хороший врожай зернових наступного року.

Якщо ж вранці 2 серпня на небі хмар багато – наступного року потрібно очікувати раннього врожаю. Якщо небо опівдні затягнуло, то посів буде середнім. Небо насупилося до вечора – чекай пізнього посіву і поганого врожаю.

Перший храм у Києві

У часи Київської Русі вшанування пророка Іллі було поширене ще до Хрещення. У слов’янській традиції на фігуру Ілліпророка переносилися деякі функції язичницького Перуна. Також перший храм, побудований у Києві під час правління князя Ігоря, назвали на честь пророка Іллі.

Свята рівноапостольна княгиня Ольга після свого хрещення побудувала храм, також присвячений пророку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *