Чи повинна держава фінансово допомагати у лікуванні мого Covid-19?: Відповіді на всі запитання

Ще у квітні Верховна Рада ухвалила зміни до закону про Держбюджет на 2020 рік, згідно з якими було створено спеціальний фонд з боротьби з Covid-19 обсягом 64,7 млрд грн. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков вже заявив, що на 2021 рік законопроект про Держбюджет не передбачає спрямування коштів на створення та фінансування такого окремого фонду. Але реальна ситуація у лікарнях дещо суперечить ідеальній картині, де всі пацієнти отримують вчасну допомогу та ліки.

Чи знаєте ви, що відмова в наданні медичної допомоги з боку медичного закладу або бригади швидкої вважається кримінальним злочином? Як вимагати безкоштовний тест на Covid-19 та на яку допомогу можете розраховувати – читайте в нашому матеріалі ⬇⬇⬇

Чи існує в Україні чіткий алгоритм дій, спрямований на боротьбу з Covid-19?

“На жаль, ні. Нормативний наказ МОЗ щодо боротьби з Covid-19 ще не затверджено в Міністерстві юстиції України, тому він не може бути юридично обов’язковим в Україні. Причиною є незлагоджена робота одного міністерства з іншим”, – зазначив експерт з медичного права Олександр Гришаков у коментарі 112.ua.

Водночас МОЗ на початку вересня оновив покроковий механізм надання допомоги пацієнту з підозрою на коронавірус.

У разі появи симптомів Covid-19 у пацієнта сімейний лікар зобов‘язаний діяти за затвердженим МОЗ алгоритмом та прийняти рішення про подальше лікування хворого. У разі якщо сімейного лікаря немає, то можна звернутися за допомогою, зателефонувавши на обласну гарячу лінію з питань коронавірусу.

Що входить до безоплатного пакета послуг лікування пацієнтів із Covid-19?

За версією Національної служби здоров’я:

тестування на Covid-19 (за яких умов – читайте за посиланням); лабораторні та інструментальні дослідження; медична допомога відповідно до галузевих стандартів; киснева підтримка, інтенсивна терапія та під’єднання до ШВЛ або ЕКМО за необхідності; медикаментозна терапія та знеболення за потреби; консультації лікарів інших спеціальностей.

Новини за темою: Тести на коронавірус: Чим відрізняються ІФА, ПЛР та експрес-тести і скільки коштують

Зі свого боку Олександр Гришаков зазначив, що для проведення безкоштовного тесту необхідно спочатку звернутися до сімейного лікаря, а він вже своєю чергою направляє до відповідної лабораторії, яка може це зробити.

“На практиці чергу в лабораторію можна чекати тиждень, а потім ще й очікування результату займає стільки ж часу. Тому можна зробити висновки, що безкоштовне тестування втрачає свою ефективність, адже за цей період очікування можна декілька раз захворіти або ж стати здоровим. Пришвидшити цей процес допоможе проактивна позиція, направлена на захист особистих прав кожного громадянина. Можна телефонувати на гарячі лінії МОЗ (0 800 505 201) та Департаменту охорони здоров’я свого міста для скарг. Але найкраще працюють масові звернення та колективні скарги за допомогою організацій, які стоять на захисті прав пацієнтів”, – зазначив юрист. 

Чи проводять в Україні безкоштовну комп’ютерну томографію?

За словами Олександра Гришакова, у державних та комунальних клініках безкоштовно такої послуги немає. До програми медичних гарантій не входить таке обстеження, як комп’ютерна томографія, це дослідження не компенсується Національною службою здоров’я України.

“Також важливо знати, що коли ви маєте показання для проведення комп’ютерної діагностики і сплачуєте за це власні кошти, то вам не мають права відмовити у наданні цієї послуги, навіть якщо це приватна установа, і за умови, якщо ви маєте позитивний тест”, – акцентує свою увагу юрист. 

Як має діяти громадянин, у якого виявили вірус, хвороба має тяжкий перебіг, а йому відмовляють у госпіталізації?

“Якщо, на вашу думку, впоратися з хворобою ви вже не в змозі самотужки, розкажіть лікарям якомога детальніше про ваші симптоми. Якщо і у цьому разі на ваш виклик ніхто не реагує, то ви можете звернутися вже до поліції. Запам’ятайте, що відмова в наданні медичної допомоги з боку бригади швидкої або закладу охорони здоров’я розцінюється як кримінальний злочин“, – наголосив юрист. 

Хто заплатить за лікарняний? 

З початку пандемії 30 тис. українських працівників, зокрема майже 7 тис. медиків, перебували на самоізоляції через Covid-19 під медичним наглядом. Для кожного з них Фонд соціального страхування України компенсує втрачений за цей час заробіток.

Станом на сьогодні ФССУ направив на оплату близько 160 тис. днів ізоляції від коронавірусної хвороби 31,6 млн грн.

Пройти оплачувану за кошти Фонду самоізоляцію українці, які працюють, можуть в разі безпосереднього контакту з хворим на Covid-19. Сума виплат від Фонду становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу для всіх застрахованих осіб та 100% – для медичних працівників.

Важливо! На період карантину відкрити листок непрацездатності для ізоляції від Covid-19 можливо у дистанційному режимі – для цього працівник має телефоном звернутись до свого сімейного лікаря.

Щоб отримати від Фонду допомогу, необхідно передати отриманий листок непрацездатності із зазначенням причини непрацездатності “ізоляція від Covid-19–11” своєму роботодавцю.

Зі свого боку роботодавець на підставі отриманого від працівника лікарняного листка оформлює заяву-розрахунок, у якій вказує причину непрацездатності – 11, тобто ізоляція від Covid-19, та передає її до Фонду на фінансування. ФССУ забезпечив можливість зробити це в дистанційному режимі або безконтактно.

Бережіть себе та будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *