Перезавантажити Конституційний Суд України можна, якщо Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалить указ про те, що рішення КСУ про електронне декларування доходів держслужбовців становить загрозу національній безпеці країни. Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив екснардеп і колишній заступник генерального прокурора України Віктор Чумак.
“На мою думку, сталося ось що. Є велике бажання у [бізнесмена Ігоря] Коломойського і [голови політради партії “Опозиційна платформа – За життя” Віктора] Медведчука посварити Україну із Заходом. Медведчук – абсолютно проросійський, кум [президента РФ Володимира] Путіна, “русский мир” – це його світ. У Коломойського свої мотиви – він зараз абсолютно невиїзний нікуди. Йому треба показати, що президент Володимир Зеленський слабенький, із ним у принципі не можна домовлятися, а все вирішує однаково він – Коломойський. Тому з’явилося подання до Конституційного Суду від ОПЗЖ та ще кількох депутатів. Це збіглося з особистим бажанням суддів – вони передусім захищали свою шкуру. Тому що п’ятеро суддів КСУ на сьогодні перебувають під кримінальними та адміністративними переслідуваннями за фактами подання недостовірних даних у декларації, зокрема й голова КСУ”, – підкреслив Чумак.
Окрім того, зазначив він, у трьох суддів найближчим часом мали відбутися суди через недостовірні дані в деклараціях.
“І от уявіть, що за підсумками цих слухань суддів могли визнати корупціонерами і занести в реєстр НАЗК – скандал великий. П’ятеро суддів діяли в реальному конфлікті інтересів. Вони не мали права брати участь у розгляді депутатського подання. Якщо уважно прочитати рішення суду, видно, що воно не має правових підстав. Перекладаючи на пацанську мову, це звучить так: “Що ви до нас причепилися? Ми тут найголовніші і вирішуємо, хто за нами дивитиметься, не вам вирішувати і колупатися в нашій брудній білизні”. Це була спроба захистити себе від цивільного контролю за доброчесністю. Ніхто не втручався в судові справи, ніхто не тиснув. Не треба говорити, що судді КСУ чиїсь маріонетки, але їхні інтереси абсолютно збіглися з інтересами Коломойського і Медведчука”, – сказав політик.
Він зазначив, що урізання повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) призвело до того, що Україна вийшла із критеріїв для одержання безвізу.
“Судді зробили навіть більше, ніж їх просили в депутатському поданні. КСУ взяв і обрізав НАЗК яйця. От і вся історія. В агентства залишилося ще багато важливих функцій, але обрізали головну, із якою воно йшло, – реєстри електронних декларацій, фінансовий контроль, контроль за придбанням активів. Саме фінансовий контроль НАЗК є умовою візової лібералізації третіх країн із ЄС. Це головна інституція, яку прописано в угоді. Уже є повідомлення, що в Євросоюзі почали розглядати це питання, тому що ми вийшли із критеріїв одержання безвізу”, – зауважив Чумак.
Він вважає рішення КСУ “нікчемним”, бо воно не базується на принципах права.
“Що із цим робити? Складне запитання. Рішення КСУ не переглядають, вони діють на всій території України. Суддів КСУ призначають на дев’ять років. Три суб’єкти призначення – з’їзд суддів, парламент і президент. І їх можуть звільнити тільки самі судді. Переважно ці люди можуть керувати країною як хочуть через свої рішення. Є вихід із ситуації. Він із юридичного погляду не є виключно чистим, зате з політико-правового – він єдино правильний. У всіх головних документах держави записано, що корупція – одна з основних загроз національній безпеці, а президент є гарантом дотримання національної безпеки. Необхідний указ РНБО, що рішення КСУ загрожує національній безпеці країни, а судді, які ухвалили та підписали його, загрожують національній безпеці, із рекомендацією президенту, Верховній Раді та з’їзду суддів відкликати з посад суддів, які ухвалили таке рішення. І так перезавантажити весь КСУ”, – переконаний співрозмовник.
На його думку, такий вихід може дати швидкий результат за мінімальних іміджевих втрат.
“Якби в нас був закон про референдум, можна було б терміново винести на всенародне голосування питання про довіру КСУ. Але закону про референдум не ухвалено, тому залишається тільки варіант з указом РНБО. Таке рішення показало б, що у президента є яйця, що він діє в інтересах країни, а не Коломойського і Медведчука. Може, хтось і дорікне йому колись за такий крок в узурпації влади. Але я б на його місці ризикнув цим, тому що це вчинок заради захисту країни. І за такий вчинок йому можна було б і пам’ятник поставити”, – резюмував Чумак.
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування заздалегідь недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв’язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ “нищівною поразкою антикорупційної реформи”. НАЗК заявило, що реєстр електронних декларацій не буде працювати доти, доки Верховна Рада не ухвалить нового закону, який надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.
У НАЗК вважають, що судді КСУ ухвалили рішення про неконституційність кримінальної відповідальності за недостовірне декларування у власних інтересах, оскільки в деклараціях двох із них агентство раніше виявило ознаки подання неправдивої інформації.
Окрім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, не можуть призначити на їхні посади переможців місцевих виборів, заявили в НАЗК.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки і оборони, на якому обговорять “удари” по системі боротьби з корупцією.
29 листопада посли країн “Великої сімки” висловили стурбованість імовірним скасуванням антикорупційних реформ в Україні. “Було досягнуто вже такого значного прогресу, Україна не має повертатися в минуле”, – зазначили дипломати у спільній заяві.