Українські міста змінюються швидкими темпами – з’являються нові сучасні парки, громадські простори, торгові й офісні центри. Водночас є речі, зміни в яких відбуваються не так швидко, як хотілося б. Передусім – це житловий фонд міст.
Оновлення житлового фонду – процес довготривалий, складний і коштовний. Та він – незворотний. Розповідаємо, чому нам потрібні нові житлові квартали та як вони змінюватимуть не лише обличчя, а й сенси міст.
Коли дім більше не фортеця
За різними експертними даними, в Україні близько 80% житлового фонду вважаються застарілим. Ідеться про будинки, зведені у 1970-80-х роках – це майже половина фонду (47,6%), і про житло 1950-60-х років побудови (понад 33%). В Івано-Франківську такі старі будинки є чи не на кожній вулиці.
Старий фонд часто не просто зношений, а й аварійний, що становить загрозу для мешканців. Балкони, що падають, тріщини на фасадах, що свідчать про початок руйнування будинків, дахи, що протікають, аварійні ліфти і сходи – про це неодноразово йшлося в міських новинах. Комунікації у старих будинках, облаштовані за давно застарілими технологіями, не витримують навантаження, звідси – замикання електропроводки, витік газу, підтоплені підвали і горища тощо.
Ці будинки є бомбою уповільненої дії і потребують або коштовної (особливо в часі повномасштабної війни) реконструкції, або ж знесення.
Про комфорт не йдеться теж
Відсутність комфорту в будинках радянських часів можна назвати їхньою характерною ознакою. Квартири тут мають малу площу, що не відповідає нормам, а їхнє планування часто неправильне, подекуди – відверто дивне:
кухні по 3 м2, де неможливо розвернутися удвох, не кажучи про облаштування ергономічного і затишного простору для сім’ї; тісні санвузли, де немає місця під пральну машину; відсутність місць для зберігання, особливо габаритних речей – велосипедів, лиж, дитячих візочків тощо; довгі коридори-тунелі, що забирають простір для життя; неможливість перепланування – більшість стін є опірними.
Всі гроші – на обслуговування житла
Окремо варто згадати про енергоефективність помешкань у старих будинках. Точніше, про її відсутність. Через товщину стін (приблизно 35 см) мешканці стикаються з проблемами звуко- і теплоізоляції та вологості: взимку тут холодно, влітку – спекотно.
У старому будинку можна замінити вікна на металопластикові, але це збереже лише від 10 до 20% тепла, адже основні тепловтрати відбуваються через стіни – 30-45%, вентиляцію – 15-25%, дах, підлогу та перекриття підвалів – 10-15%.
З огляду на це, зростають суми в квитанціях за комунальні послуги, а комфорту не додається.
Про переваги нового житла
За статистикою, в Україні, особливо в її західній частині, майже повністю відновився довоєнний попит на придбання житла. Охочі придбати квартири частіше обирають новобудови, де вища ціна за квадратний метр компенсується безпекою, інфраструктурою і комфортом. Люди мігрують в міста, які готові запропонувати їм комфортне і безпечне житло.
Сучасний покупець обирає не квадратні метри, а простір, що відповідає його стилю життя. А це комфорт, доступність, екологічність, енергоефективність, естетика в архітектурі. Покупка квартири – довгострокове вкладення, тож розумні покупці інвестують в новобудови.
Час оновлення міста
Концепція «місто в місті», за якою зводиться більшість новобудов, – це самодостатні житлові квартали, де, окрім квартир, є доступ до закладів медицини, освіти, спортивної інфраструктури, зелених зон і ділових центрів.
Зведення саме такого житлового кварталу планується в одному із центральних районів Івано-Франківська в межах вул. Коновальця – Національної гвардії – Сорохтея. Зараз цей простір складається із занедбаних старих будівель часів СРСР.
Ревіталізація цього простору стане новим вектором розвитку міста і прикладом незворотного оновлення Івано-Франківська.