Здати в експлуатацію три нові станції: «Театральну», «Центральну» і «Музейну», планувалося в 2021 році. Однак, на даний момент, підрядники відстають від графіка робіт більш ніж на рік. Прокладання підземних тунелів загальмувалося – центр міста стоїть на гранітах, які потрібно підривати вибухівкою, але дозволу підрядникам не дають. «Будівництво перегінних тунелів підрядником не ведеться через неможливість проходження без буропідривних робіт. Дозвіл не можуть отримати і донині», – каже директор КП «Дніпровський метрополітен» Андрій Лепьошкін.
Зараз роботи під центральним проспектом міста ведуться на глибині 50 метрів. З однієї точки пробивають відразу чотири тунелі – по два в кожний бік. У напрямку майбутньої станції «Музейна», яка розташована в нагірній частині Дніпра, будівельники вперлися в гранітну скелю. За словами фахівців, ці гранітні породи занадто тверді для звичайного проходження. «Такі гранітні масиви будь-яким іншим способом пройти неможливо. Це монолітна, міцна і однорідна маса», – розповідають метробудівці. Єдиний спосіб пробити тунель – розбити скалу за допомогою буропідривних робіт. У бік станції «Вокзальна» будівництво лінії йде дещо швидше – тут породи м’якше, тому роботи практично не зупиняються. Граніт бурять механічним способом із застосуванням спеціальної техніки. Такий спосіб проходження значно складніше, повільніше і дорожче, ніж прокладати тунелі із застосуванням вибухів. Дозвіл на вибухові роботи видає Головне управління Держпраці в Дніпропетровській області, але його не можуть отримати вже дев’ять місяців.
«Законом на це відводиться десять днів. Я читав листування і відписки з управлінням Держпраці. Вони від підрядника вимагають дозвільних документів, які необхідні для видобутку корисних копалин», – каже заступник міського голови Михайло Лисенко.
Тим часом, будівництву метро заважає ще одна проблема – підземні води. Вони заповнюють виробітки, щоб їх відкачати витрачається багато кредитних коштів, які брали на будівництво в європейських банках. «Будівельній компанії Limak не дають дозвільних документів на проведення буропідривних робіт без будь-яких підстав. Представники обласної влади аргументують це тим, що у Limak нібито відсутні чотири дуже серйозні і важливі документи, яких раніше чомусь ніхто не вимагав», – говорить директор КП «Дніпровський метрополітен».
«Управління Держпраці вимагає від Limak дозвіл на підземні відкриті гірничі роботи. Вони мають проводитися тільки в разі видобування корисних копалин. При будівництві метрополітену в Дніпрі можна зустріти все що завгодно в тунелях, але явно не поклади малахіту», – кажуть метробудівці. В мерії підозрюють підступні дії обласних чиновників. Мер Дніпра Борис Філатов в телеефірі “Свободи слова Савіка Шустера” вже піднімав питання про допомогу в отриманні всіх дозволів для будівництва. “Уже 9 місяців ми не можемо отримати дозвіл на вибухи, три рази на селекторі Кабінету міністрів я це питання піднімав. Прошу довести до відома уряду одну просту істину: компанія, яка будує в Дніпрі метро – це компанія, яка побудувала найбільший у світі аеропорт в Стамбулі. Як отримати дозвіл на вибухи в Дніпрі для будівництва метро? Допоможіть з цим питанням розібратися “, – сказав Філатов.
На підтримку метробудівців виступив голова виконкому Національної ради реформ України Михайло Саакашвілі. Міська рада Дніпра і компанія «Limak» офіційно звернулися до Президента України Володимиру Зеленському, Кабінету Міністрів України, Європейського банку реконструкції і розвитку та Європейського інвестиційного банку, як до інвесторів цього проєкту, і в інші міжнародні організації. «Ми просимо звернути увагу на ситуацію, яка склалася навколо будівництва метро в Дніпрі, і допомогти зупинити відвертий саботаж з боку деяких представників влади. Така протидія завдає удар по міжнародному іміджу та інвестиційному клімату не тільки Дніпра, а й усієї країни», – каже заступник мера Дніпра Михайло Лисенко.
Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро