Азербайджан за підтримки Туреччини намагався швидко захопити Нагірний Карабах (Арцах), але у них це не вийшло, заявив 14 жовтня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Текст його звернення до жителів Вірменії, Нагірного Карабаху та вірменської діаспори опублікував сайт уряду.
“Азербайджан і надалі дотримується заявленої із самого початку політичної лінії і поставив перед собою завдання повної окупації Нагірного Карабаху. Утім, наразі ми можемо констатувати ось що: попередній турецько-азербайджанський план вторгнення в Нагірний Карабах і прилеглі території в режимі бліцкригу провалився”, – ідеться в заяві Пашиняна.
Він визнав, що вірменська сторона “зазнала багато втрат”.
Прем’єр-міністр Вірменії вважає, що представники Нагірного Карабаху “з перших секунд” конфлікту ведуть “героїчний бій”.
“Альянс Туреччина – Азербайджан – терористи-найманці скоїв сильний напад на Арцах: танки, бронетехніка, ракети, артилерія, військова авіація, вертольоти, БПЛА, величезна кількість живої сили, зокрема кілька тисяч спецпризначенців із Туреччини і, за деякими даними, Пакистану, а також найманці і терористи із Сирії”, – стверджує Пашинян.
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. осіб.
Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міноборони Азербайджану звинуватило Вірменію у “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію та авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців і мирних жителів.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, які беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.
3 жовтня у Вірменії заявили, що Азербайджан перейшов у масштабний наступ, який силам самооборони невизнаної республіки вдалося зупинити.
9 жовтня під час переговорів у Москві представники Азербайджану і Вірменії домовилися про припинення вогню в Нагірному Карабаху з 12.00 10 жовтня. Однак після настання перемир’я обидві сторони звинуватили одна одну в його порушенні.