Один із затриманих на мітингах у Білорусі, 30-річний програміст Алесь заявив, що старший співробітник ОМОНу після затримання 11 серпня в центрі Мінська зґвалтував його кийком у міліцейській машині. Про це йдеться в доповіді Human Rights Watch.
За його словами, силовики вимагали розблокувати телефон, а коли він відмовився, старший за званням став погрожувати – “кийок у дупу засуну”. Потім розрізав чоловікові, який лежав на підлозі обличчям униз, шорти і труси ззаду хрест-навхрест, натягнув презерватив на палицю і засунув її затриманому в задній прохід. Після цього витягнув і знову став вимагати пароль. Водночас бив кулаками і ногами по ребрах і обличчю.
Алесь показав представникам Human Rights Watch медичні документи і фотографії, які підтверджують факт побиття. У документі вказано гематоми м’яких тканин у ділянці мошонки, заднього проходу та лівого ока, черепно-мозкову травму і струс мозку.
18-річний мінський студент Олександр Бруханчик заявив правозахисникам, що білоруські силовики затримали його із двома друзями 11 серпня пізно ввечері на вулиці і передали омонівцям. За його словами, їх заштовхали в мікроавтобус, били ногами, розрізали ззаду шорти і погрожували, що засунуть у задній прохід гранату. Бруханчику відрізали його довге волосся, супроводжуючи це знущальними коментарями.
35-річного будівельника Олександра Газімова затримали під час розгону протесту 10 серпня в Мінську. Він утікав, але оступився і зламав ногу. Його кинули в міліцейський мікроавтобус, били, неодноразово наступали на зламану ногу, супроводжуючи свої дії словами “Ця нога зламана? Правда зламана?”. Також погрожували зґвалтуванням, повідомив він.
До 40-річного менеджера із продажів Сергія Мельянцева, затриманого 10 серпня в Мінську, омонівці застосовували електрошокер.
У всіх випадках Human Rights Watch ознайомилася з медичними документами, які підтверджують факт одержаних колишніми затриманими пошкоджень.
Усі вони припускають, що така демонстративна жорстокість мала на меті покарати протестувальників і розтоптати їхню людську гідність, ідеться у звіті.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Правозахисники зібрали 450 свідчень тортур затриманих після протестів у Білорусі.