Білоруських опозиціонерів Антона Родненкова й Івана Кравцова на пресконференції в Києві 8 вересня запитали про приналежність анексованого Росією Криму та попросили оцінити ситуацію на Донбасі, трансляцію вело “Радіо Свобода”.
“Ой, друзі… Ми проведемо ще одну пресконференцію на цю тему, так? Дивіться, давайте ми будемо більше обговорювати координаційну раду. Ми абсолютно й повністю поділяємо суверенітет України, і ми взагалі не вважаємо, що тут можливі якісь дискусії стосовно цього”, – відповів Родненков.
Кравцов не став доповнювати його.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Колишня кандидатка у президенти Білорусі, опозиціонерка Світлана Тихановська тричі протягом останніх двох місяців публічно відповідала на запитання про анексію Криму.
Уперше вона відмовилася відповідати, заявивши, що “питання про Крим розколює суспільство”. удруге – назвала питання “болючим”. “Це питання розділяє людей, зіштовхує лобами, коли вони починають це обговорювати. Можна, я скажу так, як заведено говорити в нашій країні, як заведено за міжнародними законами? Юридично Крим український, фактично – російський. І не мучте мене більше”, – сказала вона.
Утретє опозиціонерка заявила про порушення міжнародних законів і норм.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
8 вересня у прикордонній Білорусі розповіли, що Родненков, Кравцов, а також Марія Колесникова вранці проходили прикордонний контроль на білорусько-українському кордоні. Спочатку представник Держприкордонкомітету Білорусі Антон Бичковський говорив, що кордон перетнули всі троє. Потім він заявив, що Колесникову “випхали” з машини на кордоні, а Родненкову і Кравцову вдалося втекти в Україну.
У Держприкордонслужбі України повідомили, що Родненков і Кравцов наразі перебувають в Україні, а Колесникова в український пункт пропуску не прибувала. Колесникову, за словами заступника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, не вдалося вигнати, оскільки “ця смілива жінка зробила дії по унеможливленню її переміщення через кордон”. Опозиціонерка порвала свій паспорт під час спроби насильно вивезти її з Білорусі.
Лукашенко стверджував, що Колесникова “дійсно хотіла втекти” в Україну, тому що в неї там нібито є сестра. За його словами, Білорусь просить Україну видати Родненкова і Кравцова. У МВС України підкреслили, що опозиціонерів виганяли насильно, щоб скомпрометувати білоруську опозицію.