Лідер партії “Національний корпус” Андрій Білецький пропонує допомогу протестувальникам у Білорусі. Він повідомив про це у Telegram 16 серпня.
“У 2014 році ви прийшли на допомогу нам. Спочатку на Майдан, потім на схід. Першим загиблим під час Революції Гідності був білорус із Гомеля Михайло Жизневський, націоналіст, герой України посмертно. Зі мною пройшли війну десятки хоробрих хлопців із Білорусі. Багато вже пустили коріння в Україні – не змогли повернутися на батьківщину, де править бал колгоспний совковий тиран. Деякі наші білоруси повернулись і були схоплені спецслужбами [президента Олександра] Лукашенка, вони посаджені в тюрми. Тому ми, українці, перед вами в боргу” , – звернувся він до громадян Білорусі.
Зараз “народжується нова Білорусь”, без диктатури та “очманілого від вседозволеності правителя”, зазначив Білецький.
“Я особисто і весь наш рух виражаємо підтримку новому поколінню білорусів, яке сьогодні загартовується на вулицях повсталих міст. […] Не знаю, що може запропонувати вам українська держава, але знаю, що можу запропонувати особисто я і наш рух. Ми зможемо забезпечити безпеку в рамках своїх можливостей – житло і юридичну допомогу білоруським патріотам, яким загрожує небезпека на батьківщині “, – додав він.
Український політик зазначив, що “залишить за дужками” своє ставлення до влади Білорусі і до опозиції. “Прихід до влади [опозиційної кандидатки у президенти Світлани] Тихановської може не менше затиснути Білорусь у російські лещата, ніж Лукашенко”, – припустив Білецький.
У блозі для “Української правди” політик опублікував своє звернення з перекладом білоруською мовою.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення.
16 серпня в Мінську кілька сотень людей вийшли на мітинг на підтримку Лукашенка на площі Незалежності. Видання TUT.BY писало, що в Білорусі влада примусово збирає своїх “прихильників” на мітинг.