Альтернативна платформа підрахунку голосів на виборах президента Білорусі “Голос” разом із платформою “Зубр” та ініціативою “Чесні люди” презентували підсумковий звіт про вибори президента Республіки Білорусь. Його опублікували на сайті платформи.
Платформа опрацювала протоколи 1310 виборчих дільниць Білорусі, що становить 22,7% від загальної кількості дільниць (усього їх 5767). Ці протоколи відображають результати голосування 1,8 млн людей. Усього у країні проголосувало 5,8 млн.
“На дільницях, із яких у нас є протоколи, голосів за [опозиційну кандидатку] Світлану Тихановську в середньому у 13 разів більше, ніж на дільницях, протоколи з яких отримати не вдалося”, – ідеться у звіті.
Згідно з 1310 протоколами, за Тихановську проголосував 81% від підсумкової кількості голосів, озвучених на її користь Центрвиборчкомом – 471 709 осіб із 588 619.
“Тобто на решті необроблених дільниць (4457) за Тихановську мало проголосувати в середньому по 26 осіб, що є нереалістичним, оскільки на вже оброблених дільницях за неї голосувало в середньому по 360 осіб”, – ідеться у звіті.
Водночас, згідно з підрахунками “Голосу”, на 59% виборчих дільницях у Мінську у Тихановської більше голосів за протоколами, ніж на 100% дільниць у Мінську за підсумковими даними ЦВК.
Також співробітники платформи виявили розбіжність результатів голосування в Мінській області. Згідно із ЦВК, за Тихановську виборці віддали 115 304 голоси на всіх 993 дільницях Мінської області. Водночас на 257 дільницях, протоколи яких опинилися в розпорядженні платформи (26% від усіх дільниць Мінської області), за Тихановську віддали 114 553 голоси. Або 99,3% від кількості, озвученої ЦВК.
У підсумку за даними 1310 протоколів чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко набрав 61,7%, Тихановська – 25,4%. Але навіть ці дані в “Голосі” не вважають до кінця достовірними через фальсифікації на виборчих дільницях.
Автори звіту звернули увагу, що згідно з офіційними даними з підсумкових протоколів ЦВК, на 1115 дільницях переміг Лукашенко і на 195 дільницях – Тихановська. На 195 дільницях, де офіційно перемогла Тихановська, вона набрала в середньому 56,7% голосів. Лукашенко на цих самих дільницях набрав 31,3%. На 1115 дільницях, де офіційно переміг Лукашенко, він набрав у середньому 66,6%. Тихановська на цих самих дільницях набрала всього 20,4%
На інші 4457 дільниць припадає 3 942 957 виборців, які, згідно з офіційними результатами ЦВК, розподілилися так: 116 910 голосів за Тихановську і 3 503 283 – за Лукашенка.
“Це означає, якщо вірити ЦВК, що на інших 4457 дільницях Тихановська набирає в середньому всього 2,97% голосів. Лукашенко ж здобуває фантастичні 88,85%. Виходить, що (якщо припустити, що дані ЦВК правдиві) абсолютно випадкові 1310 протоколів, які до нас потрапили, абсолютно унікальні й кардинально відрізняються від інших 4457 протоколів із виборчих дільниць”, – пишуть автори звіту.
Автори звіту дійшли висновку, що Лукашенко не міг набрати 80%, а самі вибори є недійсним, так як на кожному третьому ділянці були виявлені фальсифікації.
Платформа “Голос” також проводило власне голосування, в якому взяло участь 1,2 млн осіб. Трохи більше мільйона з них підтвердили свій голос за номером телефону. За результатами аналізу цих голосів, Тіхановском отримала 95%, Лукашенко – 0,96%.
Із 4-го по 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі й заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.
Тихановська заявила про створення координаційної ради 14 серпня. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада для передання влади в Білорусі готова до переговорів із Лукашенком.
Чинний глава держави не згоден з умовами опозиції, він заявив, що поки живий, інших виборів у країні не буде. 19 серпня він пообіцяв забезпечити координаційну раду мітлами і лопатами.
Генпрокуратура Білорусі порушила кримінальну справу через створення координаційної ради опозиції.