Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час звіту у Верховній Раді 5 червня закликав не політизувати справи про вбивство журналіста Павла Шеремета, яке відбулося 2016 року, передає кореспондент видання “ГОРДОН”.
“Справа про вбивство Павла Шеремета дуже складна, з багатьма обтяжуючими та прихованими від загального погляду обставинами. По цій справі зібрано дуже багато матеріалів та проведена значна робота… Не треба політично спекулювати навколо цієї справи. Розслідування цієї справи дуже серйозне, воно ніяк не пов’язане з персоналіями, кар’єрами – моєю чи інших чиновників або поліцейських”, – сказав Аваков.
Він розповів, що матеріали справи нараховують 200 томів, 38 із них відкрито для ознайомлення трьом підозрюваним та їхнім адвокатам.
“Кожен підозрюваний має право на захист, суд повинен винести рішення, враховуючи всю систему аргументів обвинувачення й захисту. Слідство вважає, що в нього є вичерпний набір аргументів для оголошення підозр”, – заявив міністр.
Водночас він дорікнув підозрюваних у тому, що вони відмовилися від участі у слідчих експериментах.
“Підозрювані, використовуючи всі засоби для захисту, тим не менш, підкреслю, відмовилися від дачі показань, участі у слідчих експериментах і перевірки на поліграфі. Слідство передало всі матеріали в суд, і він у змагальному процесі повинен встановити істину”, – сказав міністр.
Аваков підкреслив, що за іншими епізодами цієї справи (зокрема щодо встановлення замовників, організаторів та інших співучасників) слідство триває.
“Очевидно, що воно може поповнюватися новими фактами, і ці факти стануть відомі суспільству. Ми звертаємо увагу на всі версії, в тому числі на конспірологічні, які зараз з’являються у просторі за участю деяких резонансних персонажів”, – сказав Аваков.
Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, що належала співзасновниці видання “Українська правда”, цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, вчинене у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей. За версією слідства, журналіста вбили для дестабілізації ситуації в Україні.
12 грудня 2019 року Аваков повідомив про затримання підозрюваних у причетності до вбивства Шеремета. Пізніше того самого дня Нацполіція назвала імена ймовірних причетних: це військова медсестра Яна Дугарь (суд відправив її під домашній арешт, а 25 травня 2020 року відпустив під заставу), військовослужбовець і музикант Андрій Антоненко (заарештований) і дитяча хірургиня Юлія Кузьменко (помістили під варту).
Слідчі вважають, що вибухівку під автомобіль Шеремета закладали Кузьменко та Антоненко. Останнього називали організатором злочинної групи. Дугарь нібито займалася “розвідкою”: шукала камери відеоспостереження на маршруті прямування змовників.
У початковій редакції підозри Антоненку йшлося, що він, “захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи велич арійської раси, поділ суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди предметом уваги громадськості… вирішив створити організовану групу, щоб у її складі вчинити вбивство журналіста та радіоведучого Павла Шеремета”.
21 травня стало відомо, що текст підозри змінили, прибравши з неї згадку про ультранаціоналістичні ідеї та велич арійської раси. Крім того, тепер слідчі вважають Антоненка не організатором, а простим виконавцем убивства, а Кузьменко, згідно з оновленим текстом підозри, тільки заклала вибухівку разом з Антоненком, але не активувала.
22 травня поліція повідомила захист підозрюваних про закінчення досудового розслідування.
Фігуранти справи заявляють про свою невинуватість, на їхній захист регулярно проводять мітинги.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо підозрювані у справі про вбивство журналіста виявляться невинними, то буде зроблено серйозні кадрові висновки. “Чи потужний Аваков міністр? Так. Його сьогоднішня відповідальність – справа Шеремета. Він цю справу почав, він її має довести до кінця. До результату. Щоб усі, хто причетний до вбивства Шеремета, були покарані”, – сказав глава держави.