Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав на пресконференції в Запоріжжі 12 червня, що президент і глава МВС, згідно з українським законодавством, не керують слідством під час розслідування кримінальних проваджень.
Так, як передає кореспондент видання “ГОРДОН”, він відповів на запитання про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета й останні заяви президента України Володимира Зеленського стосовно цього.
“Президент – публічна особа, яка виконує свої повноваження. У Конституції не написано, що він має керувати якимось слідством тощо. Зарубайте собі це на носі! Навіть більше, скажу: і міністр цим не займається. Є матеріали слідства, до яких згідно із законом під розписку слідчого ми одержуємо доступ для ознайомлення”, – сказав Аваков.
Він відмовився відповісти на запитання, чи зустрічався у цій справі із Зеленським після його пресконференції.
“Зустріч із президентом ніколи не впливає на жодну страву, зокрема на справу Шеремета”, – заявив міністр.
Аваков нагадав, що з частиною матеріалів справи, яку виділено в окреме провадження, уже ознайомлюється захист підозрюваних.
“Далі припинімо будь-які політичні спекуляції, тому що це справа вкрай складна і дуже сенситивна. Дамо можливість захисту реалізувати свої аргументи, а обвинуваченню – свої аргументи, і суд ухвалить своє рішення”, – сказав глава МВС.
Аваков додав, що в Україні не будуть “ухвалювати рішення у міру активності на суді у справі [одеського активіста Сергія] Стерненка чи у справі Шеремета”, а “ухвалюватимуть рішення, зважаючи на факти”.
Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, яка належала співзасновниці видання “Українська правда”, цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, вчинене у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей. За версією слідства, журналіста вбили для дестабілізації ситуації в Україні.
12 грудня 2019 року Аваков повідомив про затримання підозрюваних у причетності до вбивства Шеремета. Пізніше того самого дня Нацполіція назвала імена ймовірних причетних: це військова медсестра Яна Дугарь (суд відправив її під домашній арешт, а у травні 2020 року відпустив під заставу), військовослужбовець і музикант Андрій Антоненко (заарештовано) і дитяча хірургиня Юлія Кузьменко (поміщено під варту).
Слідчі вважають, що вибухівку під автомобіль Шеремета закладали Кузьменко та Антоненко. Останнього називали організатором злочинної групи. Дугарь нібито займалася “розвідкою”: шукала камери відеоспостереження на маршруті прямування змовників.
У первісній редакції підозри Антоненку йшлося, що він, “захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи велич арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди предметом уваги громадськості… вирішив створити організовану групу, щоб у її складі вчинити вбивство журналіста та радіоведучого Павла Шеремета”. 21 травня стало відомо, що текст підозри змінили, прибравши з нього згадку про ультранаціоналістичні ідеї та велич арійської раси. Окрім того, тепер слідчі вважають Антоненка не організатором, а простим виконавцем убивства, а Кузьменко, згідно з оновленим текстом підозри, тільки заклала вибухівку разом з Антоненком, але не приводила її в дію.
22 травня поліція повідомила захист підозрюваних про закінчення досудового розслідування.
Фігуранти справи заявляють про свою невинуватість, на їхній захист регулярно відбуваються мітинги.
Зеленський говорив, що якщо підозрювані у справі про вбивство журналіста виявляться невинуватими, то буде зроблено серйозні кадрові висновки. “Чи потужний Аваков міністр? Так. Його сьогоднішня відповідальність – справа Шеремета. Він цю справу почав – він її має довести до кінця. До результату. Щоб усі, хто причетний до вбивства Шеремета, були покарані”, – сказав глава держави.