Алієв: У липні ми могли спокійно перейти кордон із Вірменією й захопити великі території. Але ми цього не зробили

У липні Азербайджан міг захопити частину Вірменії, з якою зараз воює через Нагірний Карабах. Про це президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив російському телеканалу РБК в інтерв’ю, стенограму якого сайт президента оприлюднив 10 жовтня.

Глава держави пояснив, що влітку жителі Азербайджану були незадоволені провокаціями з боку Вірменії й просили дати їм зброю.

“Липень. Неспровокована атака по військових позиціях, і в перші ж години ми втратили чотирьох військовослужбовців, а потім ще цивільну особу… У липні суспільство Азербайджану вимагало продовження… У липні головне гасло на мітингу було: “Верховний головнокомандувачу, дай нам зброю!” Ось, що говорили люди. У липні ми могли спокійно перейти державний кордон із Вірменією й захопити великі території Вірменської Республіки. Але ми цього не зробили”, – сказав Алієв.

За його словами, у захопленні територій Вірменії “не було жодних труднощів”.

“Ми це показали зараз, коли ми зламали глибоко ешелоновану упродовж 30 років оборону [у Нагірному Карабасі], там рельєф – уже оборона. Ми від низу до верху, ми зламували ці бетонні плити, було докладено неймовірних зусиль азербайджанської армії, героїзму наших солдат і офіцерів. Чого нам вартувало пройти звідти до будь-якої точки Вірменії? Але я це зупинив, я сказав, що ні, ми цього не зробимо, ми – не вони. Ми не будемо заходити на міжнародно-визнану територію Вірменії, і ми дійшли до кордону, вигнали окупантів, які проникли туди, і зупинилися”, – підкреслив президент Азербайджану.

У 1991 році за підтримки Вірменії Нагірний Карабах оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більше ніж 30 тис. людей.

Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший протягом останніх років конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію й авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців та мирних жителів.

Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, які беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.

3 жовтня у Вірменії заявили, що Азербайджан перейшов у масштабний наступ, який силам самооборони невизнаної республіки вдалося зупинити.

9 жовтня під час переговорів у Москві представники Азербайджану і Вірменії домовилися про припинення вогню в Нагірному Карабасі з 12.00 10 жовтня. Однак після настання перемир’я обидві сторони звинуватили одна одну в його порушенні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *