Щоб притягнути Росію до відповідальності за катастрофу малайзійського літака Boeing 777 на Донбасі 2014 року, на неї потрібно тиснути з усіх сторін, заявив 13 липня “Укрінформу” американський адвокат Джеррі Скіннер, який представляє інтереси родичів жертв авіакатастрофи у Європейському суді з прав людини.
У такий спосіб Скіннер прокоментував рішення нідерландського уряду подати позов проти Росії до ЄСПЛ.
“Весь цей час Росія губила докази, перешкоджала офіційному розслідуванню, захищала причетних осіб і свідків, створювала нескінченний потік неправдивих, сфабрикованих доказів та інформації, що лише вводили в оману. Поведінка РФ ображає моїх клієнтів і будь-яку мислячу людину, зацікавлену в учиненні правосуддя. Приєднання Нідерландів до позовів посилює тиск, який чинили сім’ї майже від першого дня”, – сказав адвокат.
Він повідомив, що сам пропонував Нідерландам приєднатися до позову, але спочатку вони “пручалися”.
“Я радий, що вони передумали. Росія має бути атакована з усіх можливих сторін, аби її можна було притягнути до відповідальності. На цьому рейсі було 80 дітей. Росія вбила майбутнє. Ми повинні змусити її взяти на себе відповідальність, інакше дозволимо їй зробити наш світ менш цивілізованим”, – переконаний Скіннер.
На його думку, слабкий кримінальний процес у Нідерландах може призвести до того, що Росія як держава зрештою залишиться безкарною.
“Нідерландська прокуратура вміло представила справу проти чотирьох обвинувачених. У відповідь Росія обурилася за те, що її, зокрема, не допустили до участі в розслідуванні. Це велика іронія долі: Росія заявила, що її залишили поза слідчим процесом, який вона зірвала і намагалася гальмувати від самого дня катастрофи… Водночас слабкість у кримінальному провадженні полягає в тому, що тільки чотири особи можуть бути визнані винними, а російська держава залишиться безкарною. Ось чому так важливе приєднання Нідерландів до позовів у ЄСПЛ”, – пояснив адвокат.
Скіннер сказав, що його клієнти чекали приєднання Нідерландів до позову з 2016 року.
“Це довгоочікуваний крок, на який ми чекали ще під час первісної подачі у 2016 році [позову] моїми клієнтами – 33 австралійськими, малайзійськими і новозеландськими родинами, чиї близькі загинули в результаті жорстокого нападу на Boeing 777”, – цитує адвоката “Укрінформ”.
Він висловив надію, що надалі до тиску на Росію приєднаються ООН і Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО).
“Є надія, що з часом ООН почне діяти і Міжнародна організація цивільної авіації запровадить санкції проти держави, що використовує військову зброю проти цивільного повітряного судна. Росія є багаторазовим порушником, який часто застосовує зброю проти цивільних осіб на комерційних рейсах. Прийшов час сказати: годі”, – зазначив Скіннер.
10 липня Нідерланди повідомили, що подають у ЄСПЛ позов проти Росії у зв’язку з катастрофою малайзійського літака. В уряді країни заявили, що нададуть суду всю доступну їм інформацію про аварію рейсу MH17 і підтримають індивідуальні позови. У Раді Федерації РФ “висловили подив” у зв’язку з планами уряду Нідерландів. Голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов висловив думку, що це “доволі дивна ініціатива в усіх сенсах”.
До цього скаргу у ЄСПЛ від імені родичів загиблих проти Росії та її президента подав Скіннер. Потерпілі вимагають $330 млн компенсації.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу “Бук” із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ. Слідчі уточнили, що “Бук” прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи заперечує.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги розпочав розгляд справи про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: “міністр оборони” угруповання “ДНР”, громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава “ГРУ ДНР”, громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу “ГРУ ДНР” Леонід Харченко (Крот). Справу розглядає суд у Гаазі, оскільки більшість загиблих були громадянами Нідерландів.