Гривні старого зразка та 25 копійок вийдуть з обігу: Які гроші не прийматимуть у магазинах з 1 жовтня

Усі магазини, ресторани та сфера побуту припинять приймати монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків до 2003 року. Однак їх можна буде поміняти у банках протягом трьох років

В Україні з 1 жовтня не можна буде розраховуватися монетами номіналом 25 копійок і гривнями старого зразка. Таким чином Національний банк виводить з обігу старі купюри і впорядковує готівковий обіг. Які купюри не прийматимуть у магазинах, як і де поміняти купюри та монети, читайте далі.

Які саме номінали виводять з обігу?

Якщо у вас вдома є скарбничка з копійками – саме час її розбити і віднести в магазин чи банк. Монети номіналом 25 копійок перестають бути засобом платежу з 1 жовтня.

Окрім того, НБУ буде активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні та монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року.

Що стосується банкнот, то з 1 жовтня вже не прийматимуть усі банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року.

Зараз у обігу їх залишається близько 1,8% від загальної кількості банкнот, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їхнє вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.

Окрім того, Національний банк з 1 жовтня 2020 року розпочне активніше вилучати з обігу банкноти номіналом 1 і 2 гривні зразків 2003–2007 років та обігові монети номіналом 1 гривня старого зразка, виготовлені до 2018 року (золотистого кольору). Потрапляючи в банки, вони не будуть більше повертатися в обіг.

Проте банкноти номіналом 1 і 2 гривні зразків 2003–2007 років та монети номіналом 1 гривня старого зразка поки що залишаться платіжним засобом. Поступово в обігу їх ставатиме дедалі менше, а їхнє місце займуть відповідні “сріблясті” монети номіналом 1 та 2 гривні зразка 2018 року

Що робити, якщо в гаманці є такі купюри і монети?

Купюри та монети старого зразка з 1 жовтня 2020 року мають припинити приймати усі магазини, ресторани, сфера побуту. Залишки таких монет і банкнот до 16 жовтня магазини мають здати у банки для зарахування на рахунки.

Якщо ви не магазин, то тут хвилюватися нема чого – безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок та старі банкноти зразка до 2003 року на інші номінали можна протягом наступних трьох років.

Порядок обміну такий:

В усіх українських банках — до 30 вересня 2021 року включно. У Національному банку та уповноважених банках, а це: “Ощадбанк”, “ПриватБанк”, “Райффайзен Банк Аваль”, “ПУМБ” — протягом трьох років до 30 вересня 2023 року включно.

Навіщо ця плутанина?

Заступник голови Національного банку Олексій Шабан заявив, що мета рішень – спростити готівкові розрахунки та підвищити їхню зручність для користувачів. 

У результаті банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 номіналів до 12. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці.

Причини вилучення з обігу:

Монети номіналом 25 коп. зараз не розмінюються, бо раніше вилучили з обігу монети по 1, 2 та 5 копійок. Під час готівкових розрахунків можуть застосовуватися правила заокруглення загальних сум розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги (до сум, кратних 10 копійкам). Банкноти старого зразка, введені у обіг до 2003 року, уже майже не виконують свою функцію платіжного засобу.  Витрати держави на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет знизяться. Підвищення якості готівки у обігу. 

Велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та зайвого часу під час розрахунків.

Вилучення з обігу застарілих банкнот та заміна зношених банкнот номіналом 1 та 2 гривні та обігових монет номіналом 1 гривня, виготовлених до 2018 року, на металеві монети підвищать захист і якість грошей та зроблять розрахунки комфортними і зручними.

Окрім того, НБУ 3 червня ввів в обіг сріблясті монети номіналом 10 гривень. Вони поступово замінять банкноти номіналом 10 гривень. На реверсі монети номіналом 10 гривень зображено портрет українського гетьмана Івана Мазепи.

На першому етапі Національний банк України планує ввести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет, які будуть розподілені між підрозділами Національного банку в регіонах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *