Можливість отримати від Міжнародного валютного фонду до кінця 2020 року два транші за програмою stand-by втрачено, треба намагатися одержати один, вважає заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб. Про це він заявив 24 вересня в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.
Про те, що до кінця року Україна хоче отримати два транші від МВФ по $700 млн, минулого тижня сказав міністр фінансів України Сергій Марченко.
“Те, на що наразі ми можемо орієнтуватися і намагатися зробити, – це до кінця року отримати транш МВФ. Найімовірніше, як і у 2018 році, він буде прив’язаний до ухвалення бюджету. Тобто ми вже говоримо умовно про листопад”, – підкреслив Сологуб.
За його словами, Нацбанк пропонував уряду України формувати проєкт держбюджету-2021 на консервативнішому прогнозі, ніж, зокрема, інфляція 7,3% і середньорічний курс 29,1 грн/$1. Сологуб додав, що закладений Кабміном дефіцит держбюджету 6% ВВП суперечить принципу контрциклічності, закладеному у програмі із МВФ, і є сумніви стосовно можливості його фінансування.
Заступник голови НБУ вважає, що затримка з міжнародним фінансуванням пов’язана зі зміною голови НБУ Якова Смолія, який подав у відставку в липні цього року.
“Нацбанк фактично повернувся у ситуацію 2015 року, у якій він уже був, коли кредит довіри від МВФ потрібно здобувати практично з нуля. І, як показує практика, на це йде приблизно шість – дев’ять місяців. І причому під час цих шість – дев’ять місяців має бути clean track record“, – підкреслив Сологуб.
Він також зазначив, що інші програми міжнародної допомоги Україні прив’язані до програми МВФ.
Нову програму співпраці з Україною stand-by виконавча рада МВФ схвалила 9 червня, ідеться про виділення $5 млрд, які планують перерахувати чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу.
Представник МВФ Джеррі Райс заявив у червні, що Фонд планує у вересні цього року провести перший огляд виконання Україною програми stand-by. За його результатами МВФ ухвалить рішення про виділення наступного траншу.
Аналітики міжнародної інвестиційної структури Morgan Stanley вважають малоймовірним отримання Україною траншу МВФ у розмірі $700 млн до кінця цього року, оскільки “накопичилося багато невирішених питань”.
Якова Смолія звільнили 3 липня. Він подав у відставку через “систематичний політичний тиск на НБУ” з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.