Великобританія готує санкції в межах “закону Магнітського” проти окремих осіб у Білорусі координовано зі Сполученими Штатами та Канадою, повідомило агентство Reuters 24 вересня з посиланням на міністра закордонних справ країни Домініка Рааба.
Глава МЗС Британії доручив санкційній групі відомства підготувати “санкції Магнітського” проти відповідальних за серйозні порушення прав людини у зв’язку із “шахрайською інавгурацією” президента Олександра Лукашенка.
Підготовку списків Великобританія здійснює терміново, додав він. Рааб уточнив, що щодо санкцій розглядають “усе коло потенційних осіб”, але не назвав конкретних імен.
Закони, названі на честь юриста Сергія Магнітського, який помер 2009 року у слідчому ізоляторі в Москві у 37 років, ухвалили у США, Канаді, Великобританії та низці держав ЄС. Закон Магнітського вводить персональні санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини та принципу верховенства права у РФ.
23 вересня у Палаці незалежності в Мінську відбулася таємна церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонію не транслювали на телебаченні.
Після таємного вступу Лукашенка на посаду жителі Білорусі знову вийшли на протести.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.
Інавгурація відбулася на тлі політичної кризи в Білорусі: з 9 серпня в країні тривають масові акції протесту через фальсифікації результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.