Голова Національної поліції України Ігор Клименко в ефірі програми “Свобода слова Савіка Шустера” на телеканалі “Україна” увечері 5 червня розповів, що депутати минулого скликання не змогли проголосувати за закон про “злодіїв у законі” через тиск.
“Закон про “ворів у законі” минуле скликання Верховної Ради не змогло проголосувати. Був настільки великий тиск на депутатів Верховної Ради, зі сторони в тому числі тих людей, відносно яких ми цей закон прийняли, що депутати не змогли проголосувати, тільки дійшло діло до обговорення. І тому я хочу сказати по вчорашньому дню, по вчорашньому голосуванню – 236 голосів депутатів, які не злякалися прийняти таке рішення”, – зазначив Клименко.
Він висловив думку, що після ухвалення цього закону Україна стане безпечнішою державою.
Клименко в студії показав таблицю зв’язків “злодійського світу” в державі.
4 червня народні депутати 236 голосами внесли зміни до Кримінального кодексу України, якими ввели в законодавство поняття “злодій у законі”. Опозиція вважає, що він значно розширює повноваження Національної поліції і дозволяє залучати до відповідальності широке коло осіб.
Ухвалення законопроєкту ініціював президент України Володимир Зеленський. У першому читанні за нього проголосували 19 грудня 2019 року, 4 лютого депутати відправили документ на повторне друге читання.
Зокрема, у ст. 255 Кримінального кодексу депутати запропонували зафіксувати, що під особою, яка перебуває в статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, зокрема у статусі “злодія в законі”, потрібно розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим рисам або можливостям здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб.
Законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність за перебування осіб у статусі “злодія в законі”, за створення та участь у злочинних угрупованнях на строк від п’яти до 15 років.
Головне юридичне управління Верховної Ради висловило до законопроєкту зауваження. Експерти зазначили, що він фактично легітимізує злочинний жаргон у кримінальному законодавстві України. В управлінні вважають, що у чинному Кримінальному кодексі удосталь приписів, застосування яких забезпечить притягнення до кримінальної відповідальності керівників та учасників злочинних угруповань.
У пояснювальній записці до законопроєкту його автори апелюють до досвіду Грузії, де у 2015 році ухвалили спеціальні закони про “злодіїв у законі”.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков говорив, що в Україні діє мінімум 80 “злодіїв у законі”.