Також розповідаємо, як на цю безпрецедентну подію, проведену за зачиненими дверима Палацу Незалежності в Мінську, реагують представники низки держав
Уранці, 23 вересня, низка білоруських ЗМІ почала писати про перекриття центральних вулиць Мінську – проспекту Незалежності та проспекту Переможців. До Палацу Незалежності, відомому як резиденція президента Білорусі, стягнули спецтехніку, а також посилили його охорону.
Припущення, що ця незвичайна активність може бути пов’язана з таємною інавгурацією Олександра Лукашенка, посилилися після того, як його кортеж проїхав порожніми перекритими проспектами та прибув до Палацу Незалежності.
Ось який вигляд це мало:
Незабаром державні ЗМІ країни внесли ясність, опублікувавши новини про те, що Лукашенко дійсно вступив на посаду президента. Інавгурація відбулася за закритими дверима резиденції й відвідало її дуже вузьке коло гостей.
Церемонія складання присяги президентом, згідно з білоруським законодавством, повинна транслюватися по республіканському телебаченню і радіо, проте не цього разу – замість того, щоб висвітлювати події з Палацу Незалежності державні канали показували фільми і серіали.
Незважаючи на всю секретність “торжества”, Лукашенко та його таємна інавгурація потрапили на сторінки всіх світових ЗМІ. Як вони описують цю безпрецедентну подію – читайте далі.
The New York Times
Одне з найбільш впливових американських видань припустило, що рішення про проведення церемонії поза увагою широкої громадськості було ухвалено з метою уникнення масових демонстрацій.
“Незважаючи на інавгурацію, Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, продовжує переживати найглибшу кризу з початку своєї політичної кар’єри. Західні країни та багато білорусів більше не визнають його законним лідером”, – пише The New York Times.
Автор публікації висловив думку, що “тепер доля Лукашенка в значній мірі перебуває в руках російського лідера Володимира Путіна”, і уточнив, що РФ була однією з небагатьох, хто визнав підсумки виборів у Білорусі.
Видання також нагадало про недавній візит Лукашенка до Сочі, в ході якого Путін пообіцяв йому кредит у розмірі 1,5 млрд доларів з резервів РФ.
BBC
Журналіст британського суспільного мовника Джон Фішер висловив схожу думку, що церемонія пройшла за зачиненими дверима, щоб уникнути реакції громадськості.
BBC пише, що хоч демонстрації проти Лукашенка і продовжують збирати велику кількість протестувальників, вони не призвели до радикальних змін. Мітинги на вихідних, які колись стали безпрецедентними для країни, перетворилися в “регулярні і майже рутинні”.
У публікації наголошується, що Росія, яка є найважливішим союзником Білорусі, вважає президента Лукашенка “найменш поганим” варіантом на даний момент.
Reuters
“Ігноруючи заклики покласти край його 26-річному перебуванню при владі, Лукашенко був приведений до присяги на шостий термін після виборів, які, на думку опозиції і низки іноземних урядів, були сфальсифіковані”, – пише Reuters.
Союзником Лукашенка міжнародне агентство новин називає Путіна і зазначає, що саме завдяки підтримці останнього невизнаний лідер Білорусі досі справляється з протестними настроями в країні.
“Незважаючи на те, що її населення становить всього 9,5 млн осіб, Білорусь важлива для Росії як буферна держава проти НАТО і як канал для російського експорту нафти і газу”, – констатує Reuters.
Die Welt
Впливовий німецький щоденник у публікації, присвяченій таємній інавгурації Лукашенка, наводить коментар білоруського журналіста й політолога Валерія Карбалевича.
Цитуємо: “Той факт, що церемонія інавгурації була запланована як секретна операція, ще раз демонструє, що силовий апарат побоюється протестів з боку людей, які не визнають перемогу на виборах 9 серпня”.
Al-Jazeera
Міжнародна телекомпанія пише, що Лукашенко упродовж останніх 26 років править пострадянською країною “залізним кулаком”.
Al-Jazeera акцентує увагу на тому, що невизнаний президент не йде на діалог опозицією, і що на тлі міжнародного обурення білоруська влада перейшла до переслідування активістів та масових затримань, уникаючи великомасштабного насильства.
Le Monde
Французька газета пише, що церемонія інавгурації, яка, згідно із законодавством, повинна була відбутися до 9 жовтня, була організована потай від опонентів і незалежних ЗМІ, щоб не стати каталізатором нової великої демонстрації.
Le Monde зазначає, що безпрецедентний протестний рух, який струсонув країну і зажадав відходу Лукашенка, не зміг подолати його рішучості утриматися при владі.
Реакція МЗС низки держав
Те, що Лукашенко на церемонії інавгурації проголосив текст присяги і отримав від голови Центральної виборчої комісії Лідії Єрмошиної посвідчення президента, не зробило його легітимним главою Білорусі в очах низки держав.
Зокрема, його легітимність не визнала як мінімум влада Німеччини, Латвії, Литви, Словаччини та Естонії.
Наприклад, міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок у своєму Twitter написав таке:
“Лукашенко несе відповідальність за президентські вибори в Білорусі, які не були ні вільними, ні справедливими. Словаччина підтримувати громадян Білорусі“.
Alexander #Lukashenko, inaugurated today, has no legitimacy to lead his country. He is responsible for presidential elections in #Belarus which were neither free nor fair. Slovakia stands with citizens of Belarus.
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) September 23, 2020
Глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу назвав таємну інавгурацію Лукашенка нелегітимною і такою, що суперечить принципам демократії:
“Сьогоднішня нелегітимна інавгурація Лукашенка суперечить всім принципам демократії. Лукашенко явно позбувся свого мандата. Ми закликаємо до вільних і справедливих виборів для жителів Білорусі, щоб отримати того президента, на якого вони заслуговують”.
Today’s illegitimate inauguration of #Lukashenko goes against all principles of democracy.
Lukashenko has clearly lost his mandate.
We call upon free and fair elections for people of #Belarus to get the president they deserve.
— Urmas Reinsalu (@UrmasReinsalu) September 23, 2020
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич заявив, що проведена в Палаці Незалежності церемонія інавгурації не надає легітимності виборам у Білорусі.
Secret “inauguration” of Alexander Lukashenko in #Belarus does not legitimise election fraud and his status as head of state. Regrettable that voices of Belarusian people and international community do not matter, only genuine political process can end political crisis in Belarus
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) September 23, 2020
Офіційний представник Кабінету міністрів Німеччини Штеффен Зайберт підкреслив, що уряд ФРН продовжує вважати підсумки президентських виборів у Білорусі нелегітимними.
Легітимність Лукашенка не визнала також Україна.
“Україна ніколи жодним чином не втручалася у внутрішні справи Білорусі і завжди підтримуватиме білоруський народ. З огляду на хід виборчої кампанії у Білорусі та подальші події, сьогоднішня “інавгурація” О. Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави”, – написав у своєму Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Україна ніколи жодним чином не втручалася у внутрішні справи Білорусі і завжди підтримуватиме білоруський народ. З огляду на хід виборчої кампанії у Білорусі та подальші події, сьогоднішня “інавгурація” О. Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) September 23, 2020
Станом на вечір, 23 вересня, в Білорусі поновилися масові протести. Більш детально про ситуацію в країні після таємної інавгурації Лукашенка читайте за цим посиланням.